Dzisiaj jest 19 sierpnia 2019, 22:32

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Chciałbym wrócić w sposób mniej oficjalny do sprawy zmiany statutu PTMA, którą zresztą poruszałem na Walnym. Zaadresowałem wówczas moje pytanie a zarazem prośbę do nowo wybranego Pana Prezesa Mieczysława Jagły – jednak Zarząd wtedy był świeżo wybrany, dyskusja burzliwa a emocje na wysokim pułapie. ;)
Myślę :
że dziś kiedy nastroje nieco okrzepły mogę ponowić moje pytanie do nowego Zarządu:
• czy dyskutowaliście Państwo na zebraniu o zmianie Statutu Organizacji?
• Czy choć rozważacie większą autonomię dla Oddziałów?
• Czy wchodzi w grę własny KRS dla Oddziałów?
Teraz szczegółowiej: Jeśli mogę zasugerować :na zebraniu straszono własną księgowością oddziału – ale realnie na to patrząc - wydaje mi się, że skala oddziału (z małym wyjątkiem) to zwykle kilkudziesięciu członków, księgowość będzie miała również charakter bardzo ograniczony. Powstają mniej wysublimowane stowarzyszenia non profit które tworzą ludzie mniej wykształceni i obyci niż miłośnicy astronomii a radzą sobie z tym fenomenalnie. Jako pracownik instytucji finansowej wiem coś o tym :)
• Składki oczywiście odstawilibyśmy do ZG z uwzględnieniem starych zasad więc organizacja nie straciła by na tym.
• Chodzi o możliwość realizowania inwestycji w obrębie samorządów lokalnych.
Jak część z szanownych Koleżanek i Kolegów wie niedługo zamierzamy wybudować obserwatorium. Jesteśmy na etapie wyboru działki pod inwestycje. Łazimy z Wiceburmistrzem po opłotkach i oglądamy różne lokacje. Jednak obawiam się, że gdy przyjdzie do finalizacji i przekazania gruntu, Rada Gminy zapyta się naszego Zarządu o pełnomocnictwa i wyciąg KRS. Proszę sobie wyobrazić, że instytucje lokalne niechętnie oddadzą działkę towarzystwu z siedzibą w Krakowie a znacznie prościej będzie to zrealizować z siedzibą w Poznaniu. Ja rozumiem że astronomia jest rzeczą uniwersalną a PTMA nierozerwalna..nikt tego nie chce podważać, ale ciężko to będzie wyklarować tamtym "patriotom lokalnym" nie chce więc otwierać nowej organizacji satelickiej tylko po to by wybudować obserwatoriom, chcę to zrobić jako PTMA, czerpiąc z prestiżu Towarzystwa co jest szalenie istotne w aplikowaniu o granty. Będziemy aplikować o środki unijne, o dotacje firm lokalnych ...to nie jest takie proste! Z własnym KRS-em było by nam znacznie prościej! Stąd zachęcam ZG do wypowiedzenia się w temacie a szanowne Koleżeństwo do dyskusji!
Nie twórzmy paradoksów biurokratycznych ale dajmy oddziałom to o co proszą (a jest na więcej) Prościej było by dać możliwość wyboru tym oddziałom, które chcą działać po staremu i tym które chcą własnego wpisu do ewidencji! Liczę na Nowy Zarząd i Pana Prezesa, który wydaje mi się być człowiekiem bardzo konkretnym i szeroko-myślącym !

Pozdrawiam z Poznania.
Robert

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Katowice
Robercie. Zebrania Zarządu jeszcze nie było, a skończyliśmy w zasadzie w momencie, w którym uczestniczyłeś, więc jak na razie zmian nie ma.
Wiem, że coś jest planowane...
Jeśli w tej chwili coś trzeba, pozostaje tak jak napisałeś powoływanie się na Zarząd Główny.

Obrazek Mój profil na Facebooku
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Zarząd Główny, http://www.ptma.pl, http://www.forum.ptma.pl, Oddział Katowice, http://www.ptma.astrocd.pl
Urania - Postępy Astronomii (oficjalne czasopismo PTA i PTMA), http://www.urania.edu.pl
tel. 880-184-000, e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.

No i dobrze Marek.. mam nadzieje, że ta dyskusja da Wam podłoże do podjęcia mądrych decyzji.. bo poznacie zdanie oddziałów. Zatem zachęcam Koleżanki i Koledzy do dyskusji. :)

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Gliwice
Robert- w całości ,OSOBIŚCIE popieram Twoją sugestię ,propozycje zmian statutowych pozwalających
oddziałom terenowym posiadać osobowość prawną .
Ciekawy jestem czy nowemu Zarządowi starczy odwagi ,by przeprowadzić zmiany w tym kierunku.
Przy najbardziej sprzyjających warunkach oddziały mogą uzyskać osobowość prawną pod koniec 2015r.
Z tego co piszesz czas Cię goni i w ostateczności założysz własne Poznańskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w skrócie PTMAi obserwatorium wybudujesz. :roll: :) :D
Zachęcam wszystkich do zabierania głosu w tej sprawie osobiście i w imieniu oddziałów nie czekając na spotkanie Zarządu.
Poprzestając na zmianach personalnych nic się nie zmieni,oddziały terenowe dalej będą tkwić w mizerii finansowej.

Pozdrawiam

Dokładnie tak jak piszesz Staszek !!!
Powiem więcej zarząd Główny powinien pełnić rolę doradczą i opiniotwórczą. Wytyczać ogóle (obligatoryjne kierunki rozwoju)
Odpowiadać za program ideowy.
Nawiązywać kontakty z instytucjami w skali globalnej. Organizować sympozja. Pośredniczyć w sporach kompetencyjnych itp.
Dać platformę komunikacyjną. Powinien dbać o pełną unifikację wizerunku!
Odziały powinny prowadzić własną księgowość i podejmować decyzję finansowe we własnym zakresie. Oddziały powinny być czymś w rodzaju zrzeszenia pod egidą ZG PTMA jednak, każdy Zarząd terenowy powinien odpowiadać sam za swoje podwórko.
My tak naprawdę jesteśmy sami sobie sterem i okrętem, sami załatwiamy sobie lokum na zebrania, sami nawiązujemy kontakt z samorządami, sami prowadzimy rozmowy, sami organizujemy imprezy. PTMA daje nam prestiż co ma wymiar mentalny i światopoglądowy. Jeśli jednak PTMA ma się rozwijać i powiększać czas wreszcie przeciąć ten węzeł gordyjski!
Odziały zachowawcze i bierne niepotrafiące dostosować się do nowej rzeczywistości i niezdolne wziąć stery we własne ręce, mogły by w dalszym stopniu realizować się pod ścisłą pieczą i egidą ZG. To nawet dobrze bo są grupy ludzi, które muszą mieć narzucone cugle. Tym oddziałom, które czują się na siłach w kreowaniu własnej strategii prawno-finansowej trzeba dać wolną rękę i dbać tylko by nie zaprzeczały statutowym wartościom i ideom przyświecającym organizacji!
Obecny statut hamuje w znacznym stopniu inicjatywy oddziałowe.

I jeszcze ostatnia kwestia. Jeśli Zarząd Główny pragnie gruntownej przebudowy organizacji trzeba prócz wizerunku (który jest istotny) dać możliwości prawne oddziałom. Bez tego to będzie przebudowa pozorna, populistyczna i tylko psychologiczna. Nowożytni miłośnicy astronomii to nie są bezpłciowi romantycy wpatrujący się w niebo przez lunetki ze szkiełek okularowych i liczący efemerydy w kajeciku. To zwykle dobrze wykształceni, młodzi pasjonaci mający świadomość przynależności do grupy astro-amatorskiej (nieobciachowej) , posiadający odpowiednie zaplecze sprzętowe, znający techniki astrofotografii, dysponujący sprzętem o sporych możliwościach i czytającej literaturę anglojęzyczną, poruszający się w świecie mediów astronomicznych jak ryba w wodzie, uczestniczący w forach internetowych, publikujący efekty swej pracy naukowej i artystycznej na portalach zagranicznych. Trzeba przeprowadzić reformy takie jak przeprowadził Balcerowicz w latach 90-tych bo tu czas zamarł jak widzę…
Teraz to są Zarządy "malowane", niezdolne do działania. Może zrobić więc przewodniczących lub kierowników - ten sam efekt będzie!

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Szczecin
I tu jest całe sedno w sprawie działania PTMA, czas dostosować się do nowych czasów. Choć po ilości postów widzę nikłe zainteresowanie tematem osób z poszczególnych oddziałów?

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Gliwice
Ustawa - prawo o stowarzyszeniach używa pojęcia "terenowe jednostki organizacyjne". Mogą one posiadać osobowość prawną. Proszę jednak pamiętać, że terenowe jednostki organizacyjne może powoływać tylko stowarzyszenie "rejestrowe", a więc posiadające osobowość prawną i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Tak więc wpis do rejestru jest niezbędną przesłanką uzyskania osobowości prawnej.

Stowarzyszenie, które zamierza tworzyć terenowe jednostki organizacyjne, jest obowiązane określić w statucie strukturę organizacyjną i zasady tworzenia tych jednostek.

Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Terenowa jednostka organizacyjna może uzyskać osobowość prawną, jeżeli statut stowarzyszenia to przewiduje.

Zarząd terenowej jednostki organizacyjnej stowarzyszenia jest obowiązany, w terminie 14 dni od chwili jej powołania, zawiadomić o tym organ nadzorujący właściwy ze względu na siedzibę tej jednostki, podając skład zarządu i adres siedziby jednostki, oraz doręczyć statut stowarzyszenia. Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie zmian w składzie zarządu i adresie siedziby terenowej jednostki organizacyjnej stowarzyszenia oraz w statucie stowarzyszenia.

Organem nadzorującym terenową jednostkę organizacyjną stowarzyszenia jest organ określony w art. 8 ust. 5, właściwy ze względu na siedzibę tej jednostki (a więc zasadniczo starosta).

Wynika z tego ,że zapis w statucie iż oddziały terenowe posiadają osobowość prawną nie jest obligatoryjny,.
Osobowość taką uzyskają tylko te oddziały, które o nią wystąpią po wcześniejszym spełnieniu warunków określonych w statucie.
Obecnie statut PTMA stanowi:

§ 7. Do podjęcia prawomocnych uchwal przez Walny Zjazd Delegatów wymagana jest obecność:
1. w pierwszym terminie co najmniej połowy delegatów, w drugim terminie bez względu na liczbę zebranych, jednak nie mniejszą niż liczba osób w statutowych Władzach wybieranych na zjeździe,
2. prawomocne uchwały Walnego Zjazdu Delegatów o zmianie statutu, rozwiązaniu Towarzystwa zapadają większością 2/3 oddanych głosów, przy obecności połowy delegatów.

Oczekiwane przez nas zmiany nie nastąpią tak szybko, ale warto o tym pisać i zachęcać do zmian bo to dobry kierunek.

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Witam Forumowiczów w temacie "Zmiana Statutu"
W dniu 28 czerwca 2014 zwołuję zebranie Zarządu Głównego, na godz. 13.00 w siedzibie przy ul. Miodowej w Krakowie. Oprócz spraw stricte organizacyjnych związanych np. z przejęciem przez nowy Zarząd dokumentacji oraz uaktualnienia wpisu do KRS jednym z tematów będzie powyższy wątek z tego forum. Osobiście uważam, że Oddziały powinny mieć większą samodzielność z własnym KRSem włącznie. Oczywiście, tylko te Odziały, które będą tego chciały.
Pozdrawiam z Krakowa - Mieczysław Janusz Jagła

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Poznań
Janusz Jagła pisze:
Witam Forumowiczów w temacie "Zmiana Statutu"
W dniu 21 czerwca 2014 zwołuję zebranie Zarządu Głównego, na godz. 13.00 w siedzibie przy ul. Miodowej w Krakowie. Oprócz spraw stricte organizacyjnych związanych np. z przejęciem przez nowy Zarząd dokumentacji oraz uaktualnienia wpisu do KRS jednym z tematów będzie powyższy wątek z tego forum. Osobiście uważam, że Oddziały powinny mieć większą samodzielność z własnym KRSem włącznie. Oczywiście, tylko te Odziały, które będą tego chciały.
Pozdrawiam z Krakowa - Mieczysław Janusz Jagła

Witam serdecznie :)

Myślę, że ta wiadomość, zdecydowanie ucieszy wielu z nas. Zwłaszcza tych, którzy mają w planie ''astronomiczne inwestycje''.

Pozdrawiam z Izdebna :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Podpisuję się pod tym, co napisał Robert. Oddział w Szczecinie potrzebuje takiej autonomii w trybie natychmiastowym i z tych samych powodów. Jeżeli zmiany w statucie nie nastąpią, to powiem tylko tyle, że już rozważaliśmy drogę alternatywną, którą Robert wspomniał. Nie musimy nawet o tym pisać, bo to jest oczywiste. Wszyscy chcemy działać jednak pod egidą PTMA, gromadząc i wykorzystując efektywnie środki tak publiczne, jak i prywatne, na przyszłą działalność - zwłaszcza na nowoczesny sprzęt, który jest nieodzowny w badaniach naukowych, a takimi chcemy się na poważnie zająć.

Ponawiam zatem wspólną prośbę do Zarządu Głównego o jak najszybsze zmiany w statucie.

Pozdrawiam,

http://www.astronomia.szczecin.pl

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Uwzględniając prośbę kilku członków nowego ZG PTMA (aby nie robić zebrania w długi weekend) zmieniam termin posiedzenia ZG z 21.06 na 28.06. Godzina oraz porządek zebrania bez zmian. Liczę na konstruktywną dyskusję na zebraniu ZG w powyższym temacie
Mieczysław Janusz Jagła.

Administrator
Awatar użytkownika

Do tej pory wszystkie astronomiczne inwestycje też można przecież było prowadzić.
Przykładem jest Pan Ireneusz Włodarczyk (Rozdrażew), który systematycznie zaopatruje swój Oddział w sprzęt ze środków gminnych.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Zarząd Główny, http://www.ptma.pl, http://www.forum.ptma.pl, Oddział Katowice, http://www.ptma.astrocd.pl
Urania - Postępy Astronomii (oficjalne czasopismo PTA i PTMA), http://www.urania.edu.pl
tel. 880-184-000, e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Poznań
Sęk tkwi w tym, że PTMA o/ Poznań nie planuje inwestycji w swojej gminie. Nasz oddział nie mieści się na jej terenie. I kiedy staramy się o to, by Gmina Sieraków udostępniła nam grunt pod budowę obserwatorium, należy sporządzić umowę na takich a nie innych warunkach. Na chwilę obecną władze lokalne nie mogą z nami sporządzić umowy bądź jej spisanie będzie utrudnione. Ponieważ nie działamy jako strona prawna, taką moc ma Zarząd Główny PTMA z siedzibą w Krakowie. Gmina może sobie nie życzyć wiązania się z odległym Krakowem, gdyż mówimy tu o braniu pod uwagę dzierżawy wieczystej gruntu, zaś inna opcja nas nie zadowala. Może dałoby się to obejść przez stosowne upoważnienia na piśmie itd. Ale to wiele niepotrzebnych formalności. Powstaje również pytanie, czy Gmina Sieraków zechce tego typu rozwiązań, przez strony trzecie. Naszym zdaniem, zdecydowanie chętniej widzieli by spisanie umowy z oddziałem PTMA z siedzibą w swoim mieście wojewódzkim.

Chyba dobrze ogarnąłem powyższe zagadnienie, jeśli coś pomyliłem to myślę, że Robert Twarogal dopowie, o czym ja zapomniałem.

Zdaje się, że już wspaniale rozwinął temat w pierwszym wątku. Myślę, że nic dodawać nie trzeba.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Marek Substyk pisze:
Do tej pory wszystkie astronomiczne inwestycje też można przecież było prowadzić.

Panie Marku, do tej pory w ramach PTMA uczestniczyłem dosłownie w jednej rozmowie (bo negocjacjami tego nazwać nie można) z potencjalnym sponsorem z ramienia funduszy publicznych i dano nam (PTMA Szczecin) wyraźnie do zrozumienia to, co wszyscy wiemy od dawna z innych podwórek/działalności: preferuje się kontakty i kontrakty z organizacjami lokalnymi, gdzie pieniądze lecą na konto lokalne, a kontrakt podpisują i są z niego rozliczane osoby, z którymi właśnie się rozmawia i ustala szczegóły, a nie enigmatyczny Zarząd Główny kilkaset kilometrów stąd, który "może mieć tendencję do niedzielenia się pozyskanymi środkami". Co najważniejsze: nie było żadnej opcji sponsoringu organizacji bez osobowości prawnej, więc obeszliśmy ten problem w sposób daleki od ideału. Metod obejścia było kilka i nie oceniam demokratycznego wyboru jednej z nich. Z pełnym szacunkiem dla naszego Zarządu Głównego - to nie moje słowa i dobitnie obrazują w jakim świecie żyjemy, pomimo że zacytowane stwierdzenie nie jest prawdziwe w przypadku naszej organizacji.

Więc nie żadne pełnomocnictwa, ale pełna osobowość prawna dla chcących Oddziałów (REGON, NIP) jako rozwiązanie docelowe. Oczywiście, że w obecnych warunkach da się pozyskiwać środki, ale jest to droga mało efektywna, którą ciężko na dłuższą metę zaakceptować. Nasz Oddział ma ambitne plany, ruszyliśmy z kopyta - wiele się dzieje i jeszcze więcej będzie się działo. Byłbym wdzięczny za wsparcie od Zarządu Głównego - najlepszym wsparciem będzie właśnie zmiana statutu i umożliwienie nam najdalej idącej autonomii.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek, to zebranie pokaże nam właśnie (po nim będziemy jasno wiedzieć) z czym mamy do czynienia. Czy PTMA rozkwitnie i przejdzie w fazę zmożonej aktywności czy to tylko przedagonalne zrywy! „Uwolnienie” oddziałów to będzie wymowny sygnał, że zmiany na skalę globalną się rozpoczęły. PTMA może znów stać się sztandarem astro-społeczności a nie pełnić rolę archaicznej przybudówki stylu ZBOWiDu. Ja mimo wszystko wierzę z nowy Zarząd w to, że ma pełną świadomość oczekiwań jakie społeczność oddziałów terenowych PTMA przez nim stawia oraz odpowiedzialności jaka na nim ciąży!

Użytkownik
Awatar użytkownika

Robert widzę nazywa rzeczy po imieniu - to bardzo dobrze.

Powiem tylko, że rozmowy w podobnym tonie miały już niejednokrotnie miejsce i rozważaliśmy czarny scenariusz, tzn. utrzymanie obecnego staus quo. Skoro już nazywamy rzeczy po imieniu: lekarstwem na taką sytuację byłoby założenie oddzielnej firmy (najlepiej w skrócie "PTMA" - już ktoś tą opcję podał w tym wątku), która przejęłaby sprawy finansowo-projektowo-badawcze, gdzie prawdziwe PTMA byłoby tylko nieudolną wizytówką wierzchnią. O możliwych powiązaniach obu firm napisano wiele książek do ekonomii. Stąd już tylko niewielki krok - i to w całkiem krótkiej perspektywie - do rozwiązania prawdziwego Oddziału PTMA i kontynuowania naszej pasji pod egidą własnej firmy, bez sztucznych ograniczeń wynikających ze struktury powstałej prawie sto lat temu. Dlaczego zatem nie zacząć od razu tak, jak trzeba? Oddział reaktywowaliśmy jako komórkę bardzo polskiej organizacji z tradycjami i tak chcemy to kontynuować.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: O/Lublin
Panowie, myślę, że nie ma co pisać czarnych scenariuszy. Przed nami szereg zebrań ZG a zwłaszcza tych po oddziałach.
Jak prezes napisał wcześniej, kto będzie chciał osobowości prawnej to będzie ją miał.
Trzeba trochę czasu aby całe Towarzystwo przystosować do nowej rzeczywistości.
Jest trochę do zmiany a ile jeszcze wyjdzie w trakcie tego nie wiadomo.
Proszę piszcie jeszcze inne pomysły, które będzie można przedyskutować na najbliższym zebraniu.

Pozdr Adamo

Administrator
Awatar użytkownika

Dokładnie tak jak napisał Adam. Dawajcie pomysły.
Pierwsze nasze spotkanie 28-go czerwca.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Marzy mi się własny server PTMA do realizacji zadań PTMA TV. Zarówno do transmisji na żywo zebrań, prelekcji, jak i samego nieba. Trochę próbowaliśmy w tym dłubać - prelekcje leciały lepiej niź Cisco WebEx, większych problemów nie będzie z obiektami US - Księżyc i Słońce już przetestowane, planety typu Jowisz i Saturn też. Od biedy, z agregacją klatek, można puścić co jaśniejsze obiekty DS. My to realizowaliśmy za pomocą komercyjnego serwera i podejrzewam, że tak samo robią inne Oddziały. Dobrze by było mieć swój własny serwer - w skali całego kraju, gdzie każdy Oddział miałby prawa do transmisji swoich materiałów, byłoby to dużo tańsze. Z punktu widzenia odbiorcy zdecydowanie lepiej, bo taki kanał tętniłby życiem, zamiast mieć kilka godzin transmisji w miesiącu. Uczestniczące w projekcie Oddziały mogłyby współfinansować utrzymanie serwera. Do rozważenia i przekalkulowania kosztów.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Idąc za ciosem, można na taki serwer przenieść wszystkie witryny Oddziałowe - wszyscy w jednym miejscu, w rozbudowanej strukturze. Taki hosting nie tylko, że byłby tańszy dla jednostkowego Oddziału, to ujednoliciłby wizerunek Towarzystwa, a mniej aktywne Oddziały mobilizowałby do działalności - przez proste porównanie z innymi. Łatiwej byłoby organizować wspólne imprezy i łatwiej wymieniałoby się doświadczenia i poglądy - to forum byłoby oczywiście częścią takiej witryny. Wpólna baza danych publikacji, dokumentów, zdjęć, wspólna PTMA TV (z harmonogramem transmisji dostępnym w jednym miejscu). Same zalety takiego rozwiązania. Koszt utrzymania serwera (IT support) i opłacenia łącza do sieci. Kreatorzy treści nominowani byliby wśród czlonków - tak, jak to w tej chwili robimy. Do rozważenia.

EDIT: PTMA TV to z definicji autoreklama całego Towarzystwa.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Czas środkowoeuropejski letni