Dzisiaj jest 20 listopada 2017, 03:47

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Warszawa
Jednak się udało zrobić obserwacje obydwu zaplanowanych na wczorajszą noc komet :) :) :)
Najpierw była 41P Tuttle-Giacobini-Kresak
2017 04 20.88; m1=7.5 mag. ; Dia.=13' ; DC=3.5
Teleskop Newton: 250/1175 mm x36.
Kometa mimo że jasna, to jednak dość rozmyta :)
Tuż po tej obserwacji niebo zachmurzyło się. Jeszcze tylko szybkie spojrzenie na Jowisza i jego trzy widoczne księżyce i... można było iść na kolację :) :) Niebo całkiem się zachmurzyło :(
Jednak obrazy satelitarne wskazywały, że niedługo powinna nastąpić chwilowa poprawa :) I rzeczywiście nastąpiła :)
Następna kometa, to była C/2015 V2 Johnson
2017 04 20.99; m1=8.7 mag. ; Dia.=7' ; DC=4s
Teleskop Newton: 250/1175 mm x53.
Mimo że słabsza, jednak bardziej zwarta i "wyraźniejsza" :) Na koniec obserwacji jeszcze przepiękna mgławica planetarna M57 w Lutni i Jowisz z kompletem czterech księżyców :) :) Fantastyczny widok :) :) Poza tym było to pierwsze światło kometarne w tym teleskopie po renowacji :) (nawiasem mówiąc, teleskop bardzo zasłużony w moich obserwacjach komet) :) :) :) Wkrótce potem niebo znów zaczęło się mulić i rozjaśniać na wschodzie :) :) Trzeba było kończyć obserwacje :) :)
W sumie bardzo udana noc obserwacyjna, pierwsza od bardzo długiego czasu :) :) :)
(Wyniki wstępne, wymagają sprawdzenia) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Warszawa
I jeszcze jedna udana noc kometarna :) :) :)
Choć w ciągu dnia nic na to nie wskazywało, to po zachodzie Słońca chmury zaczęły powoli zanikać :) Mimo nie najlepszego seeingu i nieco zamulonego nieba (sprawdzone na Księżycu), zapowiadało się całkiem nie źle :) Tym razem zdecydowałem się użyć ciężkiego sprzętu, czyli Newtona 380/1650 mm. :) Czasu na obserwacje miałem sporo, choć już znad zakrytej Warszawy nadciągały kolejne chmurzyska :)
Na początek poszła kometa C/2015 V2 Johnson.
2017 04 30.89 ; m1=8.9 mag. ; Dia.=7.0' ; DC=s4 .
I tu od razu ukazała się zaleta dużego teleskopu :) Okazało się, że kometa ma słaby, krótki i dość szeroki warkocz: 11' ; Pa=280 dobrze widoczny także przez filtry "kometarne" (Swan band). Natomiast nie potwierdziło się moje poprzednie podejrzenie, że kometa ma podwójne jądro ( przy dużych powiększeniach z i bez filtrów) .
Następna była kometa 41P Tuttle-Giacobini-Kresak
2017 04 30.95 ; m1=7.8 mag. ; Dia.=10.2' ; DC=3 ; Brak warkocza.
Kometa duża, "rozlazła" o małej jasności powierzchniowej, bez warkocza (okrągła :) ). Mimo że jaśniejsza, to trudniejsza do obserwacji niż V2 :) Filtry kometarne nie ukazały niczego szczególnego :) :)
Obie obserwacje przy powiększeniu x75 ("oficjalnym")
I na zakończenie piękne epsilony Lutni i mgławica planetarna M 57 :) Łateo można było zobaczyć gwiazdę 13.2 mag. tuż przy krawędzi mgławicy, ale gwiazdy centralnej nie udało mi się zobaczyć (ponad 15.2 mag. na jasnym tle) :)
Około 03:00 LT, Chmury znad Warszawy dotarły i do mnie. Trzeba było zakończyć obserwacje :) :)
Czystego nieba :) :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Cieszą takie opisy :)

Ja ostatnio też powoli wracam do gry. 41P niestety, ale poza zasięgiem lornetki 26x70, ale V2 Johnson - jak najbardziej! Wielka rozmyta plamiszcza widoczna bez problemu! :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Czas środkowoeuropejski letni