Dzisiaj jest 18 września 2019, 22:18

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Warszawa
Witam Was :) :) :)
Choć dziś od rana nic nie zapowiadało możliwości wykonania jakichkolwiek obserwacji astronomicznych (ulewy, chmury, wiatr), to jednak przed chwilą niespodziewanie otworzył się nade mną kawał czystego nieba i zaświeciło Słońce :) :) Takiej okazji nie mogłem przegapić :) :) Wykonałem obserwację :) :)
2017 08 27 14:20 UTC
R=62
SN=65
Teleskop: Maksutow 180/2700 mm x159.
Filtry: folia Baader = IR?UV block.
Cszystego nieba :) :) :)
BHJ OA Myślin
(Zaraz szybko muszę chować sprzęt, bo według podglądu satelitarnego, jakieś burze z NW walą prosto na mnie)

http://astropodcast.pl/

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś wreszcie wiatr ucichł na tyle, że mogłem wykonać obserwacje Słońca :)
Jak na złość, pojawiło się trochę Cirrusów (chyba już nie długo pogoda definitywnie się zmieni) :) Seeing jest na prawdę paskudny, choć nawet w chwilach (rzadkich) lepszej widoczności nie było widać żadnych plam. Wygląda na to że Słońce jest w głębokim minimum.
2018 03 19 14:18 UTC
R=0
SN=0
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x96
Filtr: folia Baader.
Ciekawe, jaka będzie dzisiejsza noc pod względem obserwacyjnym :)
Czystego nieba :) :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Witajcie :) :) :)
Jest dziś piękny, wiosenny, ciepły dzień :)
Choć niebo jest bardo "zamulone", jednak Słońce świeci i daje ostre cienie, jakby zapraszało do obserwacji :)
Jesteśmy teraz w okresie minimum aktywności Słońca. Żadnych plam nie widać.
2018 03 25 12:57 UTC
R=0
SN=0
Filtr: folia Baader.
Nie pozostaje nic innego, jak obserwować dalej i czekać na wzrost aktywności słonecznej :)
Pozdrawiam z OA Myślin :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Piękna pogoda zachęca do obserwacji :) :) :)
Dziś na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że Słońce nadal jest gołe, bez plam. Jednak po uważnym przyjrzeniu się, okazało się że na "godzinie dziesiątej" (widok prosty, przez pryzmat Amiciego) są dwie bardzo małe i słabe plamki (praktycznie pory), ledwo widoczne przy 96x powiększeniu (na więcej seeing nie pozwalał.
2018 04 07 14:20 UTC
R=12
SN=2
Teleskop: Maksutow 180/2700 mm x96
Filtry: Folia Baader + UV&IR Block.
Teraz niebo zaczyna powoli zaciągać się cieniutkim Cirrostratusem (nebulosus).Ciekawe, jaka będzie noc :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś piękna, słoneczna pogoda znowu sprzyjała obserwacjom Słońca :)
Mimo wielokrotnych i starannych poszukiwań, po wczorajszych dwóch plamkach nie było nawet śladu :) Mimo to, jestem pewien moich wczorajszych obserwacji i jedynie ciekawi mnie, czy był to jeden z ostatnich, słabiutkich przejawów aktywności 24 cyklu, czy też pierwszy, "nieśmiały" przejaw kolejnego 25. :)
Dzisiejsza obserwacja:
2018 04 08 12:45 UTC
R=0
SN=0
Teleskop Mak. 180/2700 mm x96 i x123.
Jutro, jeśli pogoda się utrzyma, planuję następną obserwację :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś znowu jest piękna i słoneczna pogoda :) :)
I Słońce też zrobiło niespodziankę. Choć wczoraj było zupełnie nie aktywne, to dziś pojawiła się mała grupka czterech plam :)
Dwie z nich widać bardzo wyraźnie, a w większym powiększeniu można zobaczyć jeszcze dwie, o wiele słabsze :)
2018 04 09 13:20 UTC
R=14
SN=4
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x96 i x123
Pozdrowienia z OA Myślin :)

(załączam szybki, odręczny, szkic. Północ na górze)
Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Po kometarnej nocy nastał dziś
piękny słoneczny dzień :) ☀️
Byłem ciekaw, jak od wczoraj zmieniła się aktywność Słońca.
Niestety aktywność spadła i z wczorajszych czterech zostały dziś tylko dwie malutkie plamki bez półcienia, a raczej jedna podwójna :)
2018 04 10 11:45 UTC
R=12
SN=2

(Na północnej półkuli, mniej więcej symetrycznie do widocznej południowej grupy, choć bliżej wschodniego skraju tarczy słonecznej, zauważyłem także "podejrzane" miejsce, gdzie ewentualnie mogły by się tworzyć kolejne plamy. Ale jego obraz był tak słaby, że podaję to jedynie jako informację, gdzie ewentualnie jutro warto byłoby spojrzeć podczas obserwacji)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Po wczorajszym pochmurnym dniu (i nocy), dziś znowu były możliwe obserwacje Słońca :)
Mimo silnego wiatru (choć obserwuję z osłoniętego od wiatru miejsca), seeing był lepszy niż się spodziewałem :) . Jednak dziś niebo zasnute jest warstewką chmur Cirrostratus nebulosus, które trochę utrudniały obserwacje.
Przy północno wschodnim skraju tarczy (w dość dużej szerokości helliograficznej północnej), pojawiła się grupka pięciu plam, z których największa otoczona jest bardzo wąskim pasem półcienia, a najsłabsza jest w tych warunkach ledwo widoczna.Wokół plam, roztaczają się małe, piękne półka pochodni. Na południowaj pólkuli widać jeszcze pozostałośc po zanikającej grupie w postaci słabiutkiej, ledwo widocznej plamki (por).
2018 04 12 11:48 UTC
R=26
SN=15
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x96 x104
Filtry: Baader + UV & IR Block
Chyba rzeczywiście nowy, 25 cykl aktywności słonecznej zaczyna ruszać na dobre :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Jerzy Bohusz Po południu przejrzystość nieba znacznie się poprawiła, zachęcając do powtórzenia obserwacji :) Na chwilę obecną, w północnej grupie naliczyłem 9 plam (w tym jedna z półcieniem), Pozostałość po południowej grupie, bez zmian (jedna plama -por- choć wydaje się nieco słabsza, prawdopodobnie do jutra zaniknie).
Za to na południowej półkuli, w pobliżu wschodniego skraju tarczy słonecznej (mniej więcej symetrycznie do grupy północnej, choć nieco bliżej skraju i równika), zauważyłem kolejne "podejrzane" miejsce, gdzie ewentualnie mogą pojawić się nowe plamy.
2018 04 12 15:45 UT
R=30
SN=19
Sprzęt bez zmian.
Niestety nijak nie mogę wyedytować poprzedniej obserwacji, a nie wiem, czy można wysyłać dwa raporty w ciągu jednego dnia .

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś kolejny dzień obserwacji słonecznych :)
Dziś warunki do obserwacji są nieco gorsze niż wczoraj po południu. Wiatr jest silniejszy, niebo bardziej zmętnione, ale seeing wcale nie był taki zły, jak się spodziewałem :)
Od wczoraj aktywność Słońca nieco zmalała. Jedyna widoczna grupa, to dziewięć plam (dziś żadna nie miała półcienia), niedaleko północno wschodniego skraju tarczy słonecznej. Po grupie południowej został ledwie widoczny ślad, którego nijak nie można nazwać plamą. Przy okazji przeprowadziłem mały eksperyment, oglądając Słońce przez filtry H-beta i UHC. Widoki były ciekawe, ale nie ułatwiały zliczania plam :)
2018 04 13 12:48 UTC
R=19
SN=9
Teleskop: mak. 180/2700 mm x96 x104
Filtry: Baader + UV & IR Block (+ eksperymentalnie H-beta i UHC)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Pozdrowienia z OA Myślin :) :) :)
Piękna wiosenna pogoda zachęcała dziś do obserwacji Słońca :)
Wkrótce potem, jak rozpocząłem obserwacje, na niebie pojawiły się przepiękne chmurki Cirrocumulus lenticularis, ograniczające widoczność Słońca. Trzeba było przerwać obserwacje. W ślad za nimi, pojawiły się ławice chmur Altocumulus i małe chmurki Cumulus humilis. Po mniej więcej godzinie, chmury odsunęły się i mogłem kontynuować obserwacje na czystym niebie.
Słońce jest dziś mało aktywne. Jedynie malutka grupka plam na południowej półkuli. Jedna większa, zdecydowanie widoczna i tuż obok niej druga, bardzo słaba.
2018 04 18 12:28 UTC
R=12
Sn=2
Filtry: Baader + UV & IR Block

Przy okazji mogłem zaobserwować ciekawe zjawisko.
Kiedy małe Cumulusy zbliżały się do tarczy Słońca (i potem na chwilę zakrywały ją), na chwilę przed zakryciem i tuż po odkryciu, seeing gwałtownie się pogarszał. Te pogorszenia seeingu, to obraz zawirowań powietrza na krawędzi prądu wznoszącego się powietrza pod Cumulusem :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś znowu Słońce świeci nad OA Myślin :)
W pobliżu NE skraju tarczy słonecznej pojawiła się grupa plam (sądząc po ich położeniu w wysokiej szerokości heliograficznej, należąca już do nowego, 25 cyklu). Grupa składa się z pięciu plam. Jedna dość duża, dwie słabsze i dwie ledwo widoczne. Ze względu na położenie w pobliżu skraju tarczy słonecznej, trudno jest powiedzieć, czy największa plama otoczona jest półcieniem :) Za to cała grupa otoczona jest pięknym polem "włóknistych" pochodni. Na półkuli północnej jest ledwie widoczne jeszcze jedno miejsce, które można by podejrzewać o ewentualną aktywność w przyszłości. Natomiast po wczorajszej, południowej grupie pozostał bardzo słaby, ledwie widoczny ślad, którego nijak nie można nazwać plamą :)
2018 04 19 15:10 UTC
R=15
SN=5
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x104
Filtry: folia Baader + UV & IR Block

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś znowu od rana niebo jest bez jednej chmurki (czasem poprzecinane tylko smugami kondensacyjnymi) a Słońce świeci, zachęcając do obserwacji :)
I wreszcie 25 cykl chyba na prawdę ruszył :) Wczorajsza grupa, przy NE skraju tarczy, oznaczona już jako AR 2706, rozrosła się znacznie i ukazuje nie tylko plamy, ale i półcienie :) W porównaniu do poprzednich "kropek", wydaje się olbrzymia :) :) Poza tym, przy uważnym przeglądzie tarczy słonecznej, wydaje się, że jest na niej jeszcze kilka miejsc, potencjalnie aktywnych, ale jeszcze nie wykazujących działalności plamotwórczej (i być może nigdy jej nie wykażą) :)
2018 04 20 15:07 UTC
R=33
SN=42
Teleskop: mak. 180/2700 mm x104
Filtry: Baader + UV&IR Block

Do tego należy dodać wspaniałą, wioswnną scenerię, w której prowadzę obserwacje :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Z powodu braku na Forum działu o obserwacjach planet i Księżyca, daję ten post w dziale słonecznym :) 2018 04 20

Kolejna udana noc obserwacyjna :)
Dziś kontynuowałem obserwacje Księżyca, weryfikując dawne raporty o TLP. Przede wszystkim, najwięcej uwagi poświęciłem nocnej stronie, oświetlonej światłem popielatym (odbitym od Ziemi światłem słonecznym). Wynik, w zasadzie był negatywny :)
Oprócz tego, miałem możność, jak zawsze przy tych obserwacjach, podziwiać wspaniały krajobraz księżycowy podczas wschodu Słońca :) Na prawdę coś pięknego. Księżyc, mimo że tak bliski, jest jednak zupełnie innym, wciąż tajemniczym i fascynującym światem :) Przy okazji (ponieważ głównie obserwowałem nocną część tarczy księżycowej, zaobserwowałem osiem zakryć gwiazd przy ciemnym brzegu :) Niestety nie rejestrowałem ich, bo nie to było celem moich obserwacji :) Ciekawie wyglądał też przelot stada ptaków i sztucznego satelity na tle Księżyca :)
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x 96 - 338.
Niestety, ale coraz większe zagęszczenie długo utrzymujących się smug kondensacyjnych (Cirrocumulus tractus), powoli staje się "plagą", coraz bardziej utrudniająca życie obserwatorom (załączone fotki).
Na jutro, o ile utrzyma się pogoda, zapowiada się jeszcze ciekawszy program obserwacji TLP :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś w Myślinie jest znowu słoneczny dzień :)
W nocy przeszedł słabiutki front chłodny, ale wiatr po jego przejściu wzmógł się, niemiłosiernie szarpiąc teleskopem.
Seeing też był różny, od całkiem niezłego do beznadziejnego, tak że musiałem czekać na momenty lepszej widoczności. Chwilami trudno było zliczyć plamy wizualnie, a ja jeszcze do tego chciałem wypróbować uchwyt do "małpy" i zrobić parę fotek ;) =D .
Generalnie, grupa AR 2706 niewiele zmieniła się od wczoraj. Największa plama, wydaje się być "przecięta" jasnym mostem.
2018 04 21 14:06 UTC
R=32
SN=31
teleskop: Mak. 180/2700 mm x104
Filtry: folia Baader + UV & IR Block

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Poprosimy o fotki ;)

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium
Sky Watcher 127/1500, EOS 7D, Canon 15-85, Canon 75-300, Canon 50/1.8, Samyang Fish Eye 8mm

Użytkownik
Awatar użytkownika

Z powodu braku na Forum działu o obserwacjach planet i Księżyca, daję ten post w dziale słonecznym :) 2018 04 21

Dzisiejszą noc mogę określić tylko w jeden sposób: Odrobina księżycowego szaleństwa :) :) :) (no może nie odrobina :) ).
Na dziś w planie były obserwacje kraterów: Eudoxus, Ross D, Proclus i Teophilus. Celem obserwacji było sprawdzenie dawnych raportów, opisujących obserwacje zjawisk TLP. Nie będę się wdawał w szczegóły. Powiem tylko, że w przypadku Proclusa, obserwacje się potwierdziły, zaś w przypadku Ross D (mały kraterek na NE od Rossa) i Teophilusa, moje obserwacje nie potwierdzają wcześniejszych raportów.
Do tego należy dodać fantastyczne wprost widoki krajobrazów księżycowych o wschodzie słońca :) A to wszystko w scenerii rechotania żab, pokrzykiwania nocnych ptaków, i odległego (a czasem też bliskiego szczekania psów :) :) Po prostu bajka :) :)
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x104-338.
Kiedy Księżyc znalazł się już bardzo nisko nad horyzontem i seeing zaczął się psuć, skierowałem teleskop w drugą stronę, a kierunku Jowisza, który był już dość wysoko na niebie :) I znów wspaniały widok Króla Planet z jego czterema księżycami :) Nie zapomniany widok, który zawsze przywodzi mi na myśl Galileusza i jego pierwsze, odkrywcze obserwacje :) :) I na tym zakończyłem dzisiejsze obserwacje :)
Tak "dla ciekawości" wrzucam fotki moich odręcznych, szybkich, roboczych szkiców kraterów Ross D i Proclus.

Użytkownik
Awatar użytkownika

I znowu się udało :) :) :)
Dziś od rana całe niebo zakrywały chmury. Dopiero nie dawno zaczęły się w nich pojawiać prześwity, zachęcające do prób obserwacji Słońca :) Grupa AR 2706 wciąż trzyma się dzielnie, choć jej struktura zmienia się z dnia na dzień :)
Choć seeing w tych warunkach jest zadziwiająco dobry, to jednak niebo nie jest całkiem przejrzyste, co trochę utrudnia obserwacje :)
2018 04 23 13:04 UTC
R=33
SN=37
Teleskop: Mak. 180/2700 mm x104
Na fotkach widać wyścig z chmurami :) Teraz jest u mnie pełne zachmurzenie :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Wreszcie, po kilku dniach niepogody, udało mi się przeprowadzić obserwację Słońca :)
Warunki do obserwacji nie były za ciekawe. Niebo zamglone, a Słońce, będące już dość nisko nad horyzontem, co chwilę przesłaniały chmury.
Można jednak powiedzieć, że grupa AR 2706, w zasadzie przeszła już do historii. Pozostał po niej jedynie nieznaczny ślad, w postaci maleńkiej i bardzo słabiutkiej "kropki", która do jutra prawdopodobnie całkowicie zaniknie.
2018 04 27 16:30 UTC
R=11
SN=1
Filtry: folia Baader + UV&IR Block

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dziś po pochmurnej nocy, nastał pogodny i bezchmurny poranek :)
Wykorzystałem go do wykonania obserwacji Słońca.
Mimo zdecydowanie lepszych warunków obserwacyjnych, nie znalazłem na nim żadnej plamy, (ale perypatetycy by się ucieszyli na tą wiadomość =D =D ).
Jedynie w NE ćwiartce tarczy, jest bardzo słabiutki obszar, gzie ewentualnie w przyszłości może (ale nie musi), ukazać się jakaś aktywność.
2018 04 28 10:44 UTC
R=0
SN=0
Filtry: Folia Baader + UV & IR Block.
Teraz chmury średniego piętra, powoli zaciągają całe niebo.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Czas środkowoeuropejski letni