Dzisiaj jest 22 października 2018, 19:04

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Niestety, po kolejnych testach sprawa wygląda gorzej, niż się wcześniej wydawało. W zależności od sytuacji, czas internetowy laptopa, nawet synchronizowany z serwerami urzędowymi, może dać różne wyniki w stosunku do czasu GPS! Dotąd otrzymywałem wyniki stabilne, gdzie czas laptopa zawsze był nieco spóźniony w stosunku do czasu GPS, średnio o 0.06 do 0.08 s. Dzisiejsze testy pokazały coś innego - czas laptopa różnił się bardziej, nawet ponad 1 s! Co więcej był on przyśpieszony, nie opóźniony. W każdej sesji kontrolnej różnica była przy tym inna, chociaż stabilna w ciągu kilku minut.
Wniosek: musimy poczekać na profesjonalny inserter czasu dla kamer cyfrowych.

Poprawkę czasu w przypadkach szczególnych należałoby wyznaczać przed i po ważnej obserwacji kamerą cyfrową, ale stałej jej wielkości nie da się podać.
Przypuszczam, że jednym z powodów jest opóźnienie łączenia się z serwerem czasu, a to z kolei zależy od jakości sygnału internetowego. Dziś brałem go z routera domowego, ale dość oddalonego od miejsca testowania; czasem nawet program synchronizujący nie mógł się z serwerem połączyć.
Oczywiście, w przypadku, gdy zależy nam tylko na czasowym przebiegu zjawiska zakrycia bez konieczności uzyskiwania czasu bezwzględnego, sprawa opóźnień nie jest istotna.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Być może tu był problem z tym WiFi.
Komputer powinien być podpięty pod stałe, szybkie łącze internetowe.
Wszelkie WiFi i internet mobilny są na chwile bieżącą niewiarygodne, nawet w przypadku synchronizacji "tuż przed zjawiskiem".

Wydaje mi się, że najdokładniejszą metodą stempla czasowego w przypadku kamer cyfrowych jest nagranie błysków diody LED, która bezpośrednio bierze impulsy 1PPS z odbiornika GPS, np z insertera.

Jedna z prezentacji na ostatnim ESOP była o tym: http://esop37.cz/sbor/L6-1_Wuensche_lecture.pdf

Użytkownik
Awatar użytkownika

Jestem cały za, aby to przetestować. Kamera cyfrowa ma zbyt wiele zalet, aby z niej od razu rezygnować.
Z drugiej strony to chyba wszystko zależy też od aktualnej siły sygnału. Bo z wi-fi też korzystałem (nawet z telefonu komórkowego, bo też zwykle ma u mnie w polu lepszy zasięg, niż router przenośny), może akurat było dobre połączenie, bo wyniki były poprawne. Z trzeciej strony stwierdziłem też drobne uchyby czasu w synchronizowanym automatycznie telefonie komórkowym, w odniesieniu do zegara DCF77 i do czasu GPS. Różnie to więc bywa.
Ale przedwczoraj się normalnie przeraziłem, widząc uchyby czasu laptopa w sekundach. Laptop był na balkonie, a domowy router dwa pokoje dalej, może to stąd. Jeszcze jedna rzecz: Inseter VTI IOTA też czasami sygnalizuje problemy, np. brak zasięgu większej liczby satelitów i stąd pogorszenie displaya czasu. Trzeba i na to uważać. Nie wiem, jak to jest w inserterach produkcji krajowej.
Będę jednak testował dalej, jak to wszystko działa, róbcie to samo.

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Witam, ja w swojej pracy jako krótkofalowiec wykorzystuję cyfrowe emisje radiowe. W większości oparte są one o pracę komputera. Niektóre z tych emisji wymagają synchronizacji czasowej komputer ów, ale na szczęście wystarcza tu synchronizacja nie przekraczająca dokładności sekundy. Do takiej pracy wystarcza mi synchronizacja komputera przeprowadzona internetowo.
Jednak znam ten problem. Ta synchronizacja nigdy nie jest dokładna w stosunku np. do radiowych sygnałów czasu. Zawsze jest opóźniona i to różne wartości. Nie sposób stwierdzić czy za każdym razem połączenie z serwerem idzie tą samą drogą i poprzez tą samą liczbę elektroniki pośredniczącej. Gdyby komputer nawet znał odległość to i tak wniesienie poprawki tylko na odległość może nic nie dać. Nie tylko odległość wchodzi tu w grę, ale i zmienna obciążalność łączy, a zatem szybkość transmisji. Do tego nawet nasz komputer nie jest stabilny w czasie jeśli chodzi o jego obciążenie. Musi kontrolować wiele podzespołów i funkcji, których praca też jest zmienna w czasie.
Kto dzisiaj kontroluje dokładność pracy rejestratorów GPS ? Kiedyś robiło się to namacalnie programem Janusza W. z dokładnością nie gorszą niż 0,001 sek. Po prosu program przyjmował na kartę dźwiękową równocześnie 2 sygnały czyli ze wzorca (np. radiowego) i z rejestratora. Różnice były pięknie widoczne na ekranie. Być może dzisiejsze rejestratory GPS wprowadzają opóźnienie tak małe, ze można je zupełnie pominąć w naszych potrzebach.
Myślę, że do czasowania rzędu setnych części sekundy w rejestracji cyfrowej trzeba skonstruować specjalne urządzenie li tylko do obsługi czasu. Jego zniekształcenia będą raczej stałe i dające się skorygować, lub będą pomijalne.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Tak, to wszystko wydaje się tak wyglądać, niestety.
Jest jeszcze "drugie dno" przynajmniej dla mało obeznanych z tematem zawodowo (jak ja...).
Programy synchronizujące pokazują na bieżąco poprawki, jakie wprowadzają do czasu komputera. Można też synchronizować ręcznie , nawet co chwilę. I te wyniki "skaczą", np. raz jest +0.32s, a zaraz potem np. -0.28s. Zegar komputera na pewno tak źle nie chodzi, są to zatem opóźnienia na łączach.
Ale gdy zapuściłem synchronizację automatyczną co 1 min. na dłuższy czas, to przy odczytaniu historii synchronizacji miałem wyniki nawet na poziomie +- kilka sekund!!! Np. była synchronizacja typu -5 s, a natychmiast potem +5s, czyli jakby wycofanie się z tej pierwszej (być może błędnej). Ale, co dziwne, tego nie było tego widać na porównaniu zegara komputera z tym z GPS - na nagraniach trwających dłużej, niż 1 minuta. A powinno być widać jako periodyczne (co 1 min) i skokowe zmiany czasu komputera, nawet przy poprawkach rzędu 0.1s powinny być łatwo zauważalne. Będę jeszcze dalej testował rzadszą synchronizację, co pozwoli ocenić sam zegar komputera i dam znać.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Czas środkowoeuropejski letni