Forum PTMA
http://www.forum.ptma.pl/

Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.
http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=28&t=1123
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Zawilski [ 08 kwietnia 2018, 17:06 ]
Tytuł:  Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.

Po emocjonujących zjawiskach w lutym i marcu powrót do standardu. Dziś nad ranem Księżyc w ostatniej kwadrze odkrywał jasną gwiazdę pi Strzelca (2.9 mag, podwójna 3.8/3.8 sep.0.10"). Wszystko pięknie, Księżyc prawie w południku, ale Słońce tylko 3 stopnie pod horyzontem. To było nadal do uchwycenia, ale sprawiło sporo kłopotów. Ciemny brzeg Księżyca był widoczny kamerą b.wyraźnie na godzinę przed zjawiskiem, ale potem zaczął niknąć, aż wreszcie punkt odkrycia ustawiałem na wyczucie, gdyż także fragment jasnej tarczy już się nie mieścił w kadrze. Podłączyłem Wateca, co nie było dobrym pomysłem, ale moja starsza kamera 0.02 lx ostatnio ma kłopoty z kontaktem w gnieździe video.
Na krótko przed odkryciem, widząc biały ekran, ustawiłem w programie VirtualDub filtr z obniżoną jasnością i podbitym kontrastem, co jednak niiewiele dało.
W końcu zarejestrowana została sekwencja obejmująca odkrycie, ale samego zjawiska na monitorze widać nie było. Wyłączyłem więc wszystko i położyłem się spać na drugą turę. Jednak rano postanowiłem sprawdzić nagranie - nadal nic nie było widać, tylko biały ekran. Jednak dla odtwarzania można ponownie ustawić filtr, co okazało sie już skuteczne - po obniżeniu jasności gwiazda nagle zaczęła być widoczna, a zatem jej odkrycie - również. Wprawdzie to zbyt słabo, aby uzyskać krzywą blasku, ale z odczytaniem momentów nie było żadnych trudności:

pierwszy błysk : 3:49:50.56 UT
duże pojaśnienie: 3:49:50.60 UT
ustalenie się jasności: 3:49:50.64 UT

Efemeryda Occult: 3:49:49.9 UT

Opóźnienie momentu faktycznego znowu stanowi ponad pół sekundy.

Na załączonej klatce widać gwiazdę po odkryciu, jednak ta grafika została jeszcze raz obrobiona. Widać też to, czego być nie powinno - pyłki kurzu na fotoelemencie, ale po wstępnym oczyszczeniu pędzelkiem i na ciemniejszym niebie wcześniej nie były one widoczne. Jednak pechowo mogły się nałożyć na obraz gwiazdy.

Miejsce : Łódź, teleskop Virtuoso 90/1250 mm, kamera Watec bez regulacji, inserter IOTA, grabber Aver Media EZ7, Virtual Dub do rejestracji video.

Załączniki:
screen 2018.04.08_pi_Sgr_korr.jpg
screen 2018.04.08_pi_Sgr_korr.jpg [ 76.09 KiB | Przeglądany 1161 razy ]

Autor:  Wiesław Słotwiński [ 09 kwietnia 2018, 20:57 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.

Brawo, mimo wszystko!
Ja nawet nie próbowałem, raz że niedziela, a dwa że Słońce tylko 1 stopień pod horyzontem.

Autor:  Wojciech Burzyński [ 13 kwietnia 2018, 05:59 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.

Marku, na Twoich nagraniach inserter IOTA ciągle dopomina się nowego almanachu. O co chodzi ?

Autor:  Marek Zawilski [ 13 kwietnia 2018, 08:50 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.

Ale ja ten komunikat rozumiem tak, że melduje, że się się skorygował w stosunku do poprzedniej wersji.

Autor:  Marek Zawilski [ 13 kwietnia 2018, 09:28 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie pi Sagittarii przez Księżyc 8 kwietnia 2018 r.

Z tym updatowaniem to jest tak, że w moim modelu insertera (nie najnowszym) dzieje się tak zawsze po dłuższym wyłączeniu i włączeniu po tej przerwie na nowo i jest to sytuacja normalna. Ten model nie ma baterii podtrzymującej zasilanie na czas wyłączenia (nowy model ma).Dlatego muszę uważać przed obserwacją, aby inserter działał co najmniej 15 minut z podłączona anteną. Wyświetlony komunikat ostrzega, że czas przed godziną updatowania był różny od UTC o podaną liczbę całkowitych sekund (chociaż ułamki sekund są poprawne). Ale gdy się updatowany inserter wyłączy na chwilę i włączy ponownie, to działa normalnie bez komunikatu, chyba, że z kolei satelitów nie widzi - wtedy włącza się klepsydra w oczekiwaniu na skompletowanie satelitów. Nie wiem, jak to funkcjonuje w innych inserterach.

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/