Dzisiaj jest 19 sierpnia 2019, 16:56

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Wieczorem 3 sierpnia udało się zanotować zakrycie gwiazdy 12.9 mag przez asteroidę Palatia.

Warunki pogodowe były znakomite, chociaż gwiazda była niezbyt wysoko nad horyzontem (18 stopni). Korzystając z GOTO udało się ją bez problemu zlokalizować w polu widzenia kamery. Jednak z uwagi na małą jasność na monitorze była widoczna dość słabo. Najgorzej wyszła pierwsza analiza - korzystając ze Stellarium zrobiłem sobie mapkę nieba, na której najwyraźniej występują błędy w jasnościach gwiazd. W danym miejscu były dwie gwiazdy i konsekwentnie wybrałem do analiz nieco jaśniejszą z nich. Nie stwierdziwszy jej zakrycia wysłałem do Planoccult negatywny raport.
Krótko potem z dyskusji, jaka się w internecie wywiązała stwierdziłem, że mój wynik może być fałszywy. Byłem bowiem tylko 4 km od linii centralnej zakrycia wg updatowanej efemerydy, głęboko wewnątrz przewidywanego pasa zakrycia. Po sprawdzeniu nagrania zauważyłem wyraźne zakrycie tej drugiej gwiazdy!
Zanalizowałem wszystko ponownie, tym razem w programie Tangra dając parametr gamma=3, rozjaśniający obraz. Udało się w ten sposób nawet otrzymać krzywą blasku. Nagranie było jednak wykonywane przy ustawionej migawce 0.5 s, aby w ogóle gwiazda była zauważalna, co w połączeniu z ograniczoną szybkością transmisji przy dużej rozdzielczości obrazu dało w efekcie rozdzielczość klatek filmu równą 0.806s. Mniejszej rozdzielczości obrazu nie ryzykowałem (i dobrze, gdyż inaczej mogłem tej właściwej gwiazdę nie mieć w polu widzenia).

Sprzęt:

Celestron 303/2032 mm na montażu CGEM, kamera ZWO ASI 120MM, z reduktorem ogniskowej 0.5x, program filmujący SharpCap, czas z laptopa synchronizowany NTP programem Dimension4 wg serwera czasu w Borówcu (błąd <0.01s).
Tobolice, woj.łódzkie.

Wyniki:

Zakrycie 20:43:50.8
Odkrycie 20:44:01.8
Czas trwania: 11.0 s (przewidywany maksymalny 14 s)

Z uwagi na nieraptowność zakrycia, możliwy jest moment początku 20:43:50.0.

Środek zakrycia: 20:43:56 (przewidywany 20:43:54)

W dwa obrazy z filmu: pierwszy w okolicy środka zjawiska nie zawiera zakrytej gwiazdy, drugi - po odkryciu z uwidocznionym jej obrazem oraz krzywa blasku (blask gwiazdy zakrywanej oznaczony kolorem niebieskim, gwiazdy prowadzącej - żółtym).

Załączniki:
screen1.JPG
screen1.JPG [ 161.73 KiB | Przeglądany 41 razy ]
screen2.JPG
screen2.JPG [ 127.32 KiB | Przeglądany 41 razy ]
lightcurve_2_Palatia_Zawilski.jpg
lightcurve_2_Palatia_Zawilski.jpg [ 7.13 KiB | Przeglądany 41 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni