Dzisiaj jest 23 września 2019, 02:50

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Kolejny raz udało mi się zarejestrować zakrycie asteroidalne. Tym razem w nocy z 14 na 15 sierpnia zakrywana była przez asteroidę (163) Erigone gwiazda 11.3 mag. Pogoda dopisała - było bezchmurnie, nieco nawet lepiej, niż podawały to prognozy, toteż wszystko odbyło się bez problemów.
Uwaga: nie przeszkadzał wiele nawet bliski Księżyc w fazie krótko po pełni. Przewidywane zakrycie miało trwać maksymalnie 6.5s, a ponieważ nie byłem w środku przewidywanego pasa, więc u mnie nieco krócej.

Wyniki:

zakrycie: 22:35:31.01 UT
odkrycie: 22:35:25.19
czas trwania: 4.2 s

Opóźnienie momentu środka w stosunku do efemerydy - 3s (więcej, niż podany błąd 2s).
Tobolice, woj.łódzkie, Celestron 203/2032 mm, z reduktorem ogniskowej do 1016mm, montaż CGEM, kamera ZWO ASI 120MM z migawką 0.199s (rozdzielczość obrazu 1024x960px, program nagrywający film - SharpCap

Czas brany z serwera Vega w Poznaniu, przy wykorzystaniu programu Dimension 4 , a serwery w Polsce sprawdzane programem Tomka Kluwaka co minutę. Te wskazania było bardzo stabilne (internet z routera PWR), ale na wszelki wypadek nagrałem jeszcze migającą diodę zegara DCF77. Ten test wykazał, że od czasu laptopa w okresie zjawiska trzeba odjąć średnio 0.05s (powyższe wyniki to uwzględniają).
Ciekawostka: zakrywanej gwiazdy nie ma w Stellarium (!), natomiast była na mapach Prestona i Google Mps/Sky.

Przed zakryciem była widoczna asteroida - na załączonym obrazie z kamery blisko zakrywanej gwiazdy na lewo w górę ("na godzinie 10:00)". jakość grafiki słaba, bo zostały sztucznie wzmocnione jasność i kontrast.
Zjawisko nie było raptowne (zakrycie i odkrycie na dwóch klatkach).

Inna informacja: próbowałem też rejestrować zjawisko 11 sierpnia, też słabej gwiazdy i będąc poza pasem. Niestety - "drobny" defekt: jeśli obserwuje się w okolicach południka (a tak było), to szukając gwiazdy odniesienia montaż czasem wykonuje obrót około 180 stopni. Tak też się stało, a naprężył się kabel USB od kamery do laptopa, bo tego to kabla nie zdążyłem wypiąć na czas. Efekt: zwarcie w kablu, skok napięcia na porcie USB oraz nagły brak kontaktu z kamerą. Podczas walki z tym problemem zjawisko minęło, ale mając drugi kabel postanowiłem go znaleźć i przynieść - po jakimś czasie unormowałem temat, tyle, że gwiazdę odnalazłem dopiero godzinę po zjawisku. To tak ku przestrodze, aby być czujnym cały czas i mieć pod ręką części zapasowe.

Załączniki:
przed zakryciem.jpg
przed zakryciem.jpg [ 199.2 KiB | Przeglądany 58 razy ]
lightcurve3_supp.jpg
lightcurve3_supp.jpg [ 35.81 KiB | Przeglądany 58 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni