Dzisiaj jest 30 października 2020, 18:05

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Jak już część osób wie, obserwacja tego zakrycia gwiazdy 1 Gem (4.3 mag.) zakończyła się częściowym sukcesem: w dwóch lokalizacjach udało się zarejestrować sekwencję zakryć i odkryć, ale tylko niektórym obserwatorom. Oto bowiem cały profil przesunął się około 2 km na południe, pozostawiając niektórych obserwatorów bez zjawisk.
Czekając na pełne wyjaśnienie tego zdarzenia, sporządziłem film ze swojego stanowiska w okolicy Białobrzegów:

https://www.youtube.com/watch?v=91iQXcPkLzQ&feature=youtu.be

Perfekcyjnie to nie wyszło z uwagi na awarię (mam nadzieję, że czasową, nie wiem dlaczego) prowadzenia teleskopu Virtuoso, ale główna sekwencja zakryć jest na jednym fragmencie nagranym bez zmiany położenia osi optycznej. Miałem mieć tych zjawisk znacznie więcej i wcześniej, ale się nie pojawiły - złapał się szczęśliwie sam "czubek" profilu. Kolegę Marcina Górko "wysłałem" około 1 km wyżej, aby widział sporo zjawisk na wierzchu profilu, tymczasem nagrał tylko piękną koniunkcję bez zjawisk.

Obok mnie rozstawił się p.Karol Wójcicki, znany popularyzator nauki, który realizował transmisję "live stream". Był z niej bardzo zadowolony, gdyż pierwotnie miał pojechać do Wojtka do Białegostoku, a tam miałby (jak się okazało) missing!
Przy okazji dziękuję kol.M.Borkowskiemu za logistykę wyprawy i asystę w obserwacji.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni