Dzisiaj jest 11 lipca 2020, 20:46

Czas środkowoeuropejski letni
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 kwietnia 2016, 22:34 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
Witam!

Piszę odnośnie planowanej akcji obserwacyjnej, o której była dzisiaj mowa w Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów w Białymstoku.

W związku z planowanymi transmisjami na żywo przez Internet (o charakterze bardziej naukowym), została przygotowana lista zjawisk, które teoretycznie dałoby się wykonać w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jeden punkt wzbudził zainteresowanie wielu osób na prowadzonej przeze mnie stronie - obserwacje tranzytu planety pozasłonecznej. W tym celu zaproponowałem współpracę z Krzysztofem Kidą, aby wspólnie w tym celu zadziałać. Jednak po chwili namysłu, przygotowanie akcji obserwacyjnej byłoby lepszym rozwiązaniem. W ten sposób powstał projekt, w którym zachęcamy udział wiele osób, które spróbują swoich sił w fotometrii w celu zarejestrowania tranzytu.

Do tej pory znalazło się 6 zainteresowanych osób, z czego dwie posiadają kamerę CCD, a cztery korzystają z lustrzanki Canona (DSLR). Każda z osób ma odpowiedni zestaw do zbierania fotonów (odpowiedni montaż/teleskop). Ja osobiście korzystam z lustrzanki Canon EOS 60D postawionym na GSO 8" (w ciągu dwóch miesięcy zamierzam jeszcze nabyć HEQ5). Obecnie prowadzone pomiary na gwiazdach zmiennych (z krótszych ogniskowych na SW Virtuoso) pokazują, że wygląda obiecująco - błąd pomiarowy jest dość mały i trzeba spróbować. W tym celu na początku lipca planuję wykonać przygotowawczą transmisję, przed oficjalną (na której weźmie udział wiele osób).

Ponieważ pomysł na akcję obserwacyjną zdobył pozytywną opinię, myślę, że można przejść do drugiego etapu - przygotowanie do akcji (pierwszym było poszukiwanie chętnych). W skrócie, plan jest następujący: wybieramy odpowiednie dni, w których kilka(naście) osób będzie łapało tranzyt. Kilka dat trzeba przygotować ze względu na losowe warunki pogodowe, ilość tranzytów wypadających na tę noc lub chęć do dokonania powtórki. Uczestnicy projektu otrzymają wyznaczone cele na podstawie możliwości sprzętowych lub doświadczenia. Te o większym spadku jasności (0.025-0.040 mag) otrzymają posiadacze aparatów DSLR, natomiast mniejszym (0.015-0.025) - osoby z kamerami CCD. Ponieważ tranzyty wypadają w ściśle określonych godzinach, każda z osób musiałaby być obecna podczas jego trwania. Co więcej, dany tranzyt powinny obserwować przynajmniej dwie osoby naraz (w celu porównania i potwierdzenia autentyczności wyników).

Wszystkie zjawiska będą transmitowane na żywo w Internecie, w celu popularyzacji astronomii. Prowadząc tak zaawansowane obserwacje (do prostych nie należy), powinniśmy uzyskać spore zainteresowanie wśród wielu osób. Stream miałby trwać całą noc - od początku pierwszego tranzytu (oczywiście jeszcze ze wstępem) do zakończenia ostatniego. W ciągu nocy powinny wypaść przynajmniej 3-4 tranzyty, aby coś się działo. Tranzyt oczywiście łapiemy dzięki fotometrii - mierzymy jasność gwiazdy i próbujemy uchwycić spadek (1 i 2 kontakt) oraz wzrost (ostatnie dwa kontakty) jasności. Ze względu na dość długi czas trwania zjawiska (łącznie wypadałoby przynajmniej 2.5h ciągłego fotografowania), nie byłoby większego sensu dokonać pojedynczej fotometrii po zakończeniu obserwacji (w transmisji nic by się nie działo = nuda). Stąd proponuję, aby co kilka minut mierzyć jasność gwiazdy i uzyskiwać coraz pełniejszą krzywą jasności. Ona byłaby aktualizowana na żywo, a więc w czasie rzeczywistym można by śledzić zmiany. O jej sposobie przygotowania porozmawiamy jeszcze później.

Jeśli chodzi o transmisję, musimy też znaleźć oglądających. Ja na swojej stronie nie oczekuję więcej niż 50 oglądających naraz. Z tego powodu proponuję, aby wspomógł nas Karol Wójcicki w projekcie "Z głową w gwiazdach". Myślę, że unikalność zjawiska spowoduje, że znajdziemy sporą grupę zainteresowanych, a wyświetlenia będziemy mogli liczyć w tysiącach. Skontaktowałem się już z nim - byłoby to możliwe pod warunkiem, że projekt będzie już odpowiednio przygotowany. Bo nie ma potrzeby od razu ogłaszać akcję obserwacyjną, kiedy jesteśmy dopiero na samym początku.

Nie wspomniałem jeszcze o przewidywanej dacie. Potrzebujemy na to czas do przygotowania i przeczekać białe noce. Myślę, że wcześniej niż pod koniec lipca nie ma sensu zaczynać. Dlatego pierwszą proponowaną datą będzie 22/23 lipca 2016 roku. Tej nocy nastąpi aż 7 (!) tranzytów, z czego trzy będą dostępne dla lustrzanek (spadek jasności 0.025 mag lub większy). Dodatkowo, nastąpi to w weekend. Można więc liczyć na to, że spora część osób byłaby w stanie wziąć udział w obserwacjach.

Lista zjawisk, które byłyby dostępne dla posiadaczy lustrzanek (spadek jasności większy niż 0.025 mag), można odnaleźć tutaj:
http://astropolis.pl/topic/53065-efemer ... sien-2016/

A od majowego numeru czasopisma Astronomia, będą dostępne też momenty tranzytów ze spadkiem jasności powyżej 0.015 mag. Jednak z powodu planowanych obserwacji na dłuższy termin, przygotujemy dodatkową efemerydę.

Etap II, czyli przygotowanie, powinien obejmować jeszcze dodatkowo:
- ostateczna lista uczestników projektu wraz z kontaktem i opisaniem posiadanego sprzętu
- omówienie sposobu przeprowadzania fotometrii (dla niewtajemniczonych niezbędne)
- fotometria w praktyce (samodzielnie próbujemy dokonać pomiarów na podstawie własnych zdjęć - najlepiej łapiąc inny tranzyt)
- sposób kontaktu z członkami (niektóre tranzyty będą miały miejsce w tym samym momencie - warto w jakiś sposób umożliwić kontakt między nami)
- lista proponowanych dat (w okresie późny lipiec 2016 - wrzesień 2016), na które zwrócilibyśmy uwagę
- wybór obiektów dla konkretnych członków projektu (kto jaką planetę miałby łapać)
- analiza gwiazd referencyjnych podczas fotometrii (przygotowanie ich dla każdego planowanego tranzytu)
- i inne, które nie przyszły mi do głowy

Projekt obejmuje fotometrię, dlatego można trochę się spierać, że dotyczy on gwiazd zmiennych. Jednak analiza danych (oprócz popularyzacji nauki, postaramy się wyznaczyć momenty kontaktów o wartości naukowej. Mając wiele osób (liczę na obecność przynajmniej kilkunastu), moglibyśmy zwiększyć szanse, że komuś uda się taki tranzyt złapać. Zadanie jest dość trudne i można również przeżyć porażkę - brak zarejestrowanego spadku jasności (niedokładne dane/pogoda/zły materiał). Miejmy nadzieję, że większości to się uda. Co więcej, wiedza ta (oraz doświadczenie) byłaby przydatna przy innych akcjach obserwacyjnych. Oczywiście, jeśli byliby chętni do wzięcia w nich udziału (jak np. księżyce planetoid czy wzajemne zakrycia księżyców planet).

Jeśli macie jakieś propozycje (odnośnie zmiany sposobu przeprowadzenia obserwacji), zapraszam do pisania w tym temacie.
Jeśli znajdą się zainteresowani do wzięcia udziału w projekcie, proszę o kontakt.

Pozdrawiam,
Gabriel Murawski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2016, 14:57 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
Omówienie sposobu przeprowadzania fotometrii (dla niewtajemniczonych niezbędne). Część 1

W projekcie niezbędne jest przeprowadzenie fotometrii za pomocą posiadanego sprzętu. Najlepiej do tego sprawdzą się kamery CCD, ale lustrzanki nie spychajmy do tyłu. Przykładowym programem (z którego osobiście korzystam) jest Muniwin. Myślę, że jego możliwości będę wystarczające do projektu.

Jak mówiłem wcześniej, uczestnicy projektu powinni być obecni w odpowiednich godzinach odpowiadających momentom tranzytów. Najlepiej, aby obserwacje zacząć z 45-60 minutowym wyprzedzeniem, minimalnie trzydzieści. Sprzęt powinien być wcześniej przygotowany, aby dostosować się do odpowiednich warunków:
- odpowiednio schłodzony (żeby ograniczyć falowanie powietrza, które spowodują błędy pomiarowe na samym początku)
- cel obiektu namierzony (czyli będąc w sytuacji, kiedy jesteśmy gotowi do rozpoczęcia robienia zdjęć)
- sprzęt ustawiony tak, aby obiekt był w zasięgu również przez najbliższe kilka godzin (np. aby nie było sytuacji, że za dwie godziny gwiazda skryje się za drzewem/budynkiem)

Przed rozpoczęciem fotografowania naszego celu proponuję przygotować darki oraz flaty. Przy czym flaty na pewno będą niezbędne, gdyż podczas tranzytu nie będzie kiedy ich przygotować. W programie "Fitswork" przygotowujemy więc Masterdarka i Masterflata, które będą potrzebne w fotometrii. Zapisujemy pliki w widocznym miejscu, gdyż będą one potrzebne na później.

O czym należy pamiętać podczas fotografowania:
- obraz musi być nieco rozogniskowany (tak, aby nasze cele nie były punktowe, lecz obejmowały obszar o średnicy około 8-15 pikseli i nie zahaczały o sąsiednie gwiazdy)
- czas ekspozycji musi wynieść od 30s do 60s (aby ograniczyć m.in. wpływ seeingu oraz mieć wystarczającą ilość pomiarów); dla DSLR rekomendowane jest 30s (więcej informacji w punkcie o pakietowaniu danych)
- poruszone zdjęcia nie nadają się do fotometrii - lepiej je usunąć, aby nie mieć zakłamanych ocen w krzywej jasności)
- gwiazdy nie mogą być prześwietlone i powinniśmy zachować liniowość dla naszego celu i gwiazd referencyjnych
- dla osób fotografujących lustrzankę, ustawiamy ISO na poziom 800 (w przypadku wymaganej korekcji, zgłoszę ewentualną wiadomość)
- nasze cele powinny znajdować się jak najbliżej centrum kadru

Lista wymagań będzie z czasem aktualizowana, gdyż nie objąłem jeszcze wszystkich punktów.

Fotometria za pomocą Muniwin nie jest trudna do przeprowadzenia. Po odpaleniu programu:
1) Tworzymy nowy projekt (Project > New) i ustawiamy nazwę np. na "WASP-80b".
2) Wszystkie nasze zdjęcia zamieszczamy do jednego folderu (nie mogą znaleźć się inne).
3) Dodajemy zdjęcia do projektu (Add all files from a folder and it's subfolders).
4) Konwertujemy zdjęcia (Convert input files to working format).
5) Wprowadzamy Masterdarka (D) i Masterflata (F).
6) Odpalamy fotometrię (Run photometry)
7) Poprawiamy kadr (Find cross-references between photometry files).
8) Wybieramy gwiazdę zmienną (w naszym przypadku: gwiazda z tranzytem) i referencyjną (Plot light curve).
9) Zaznaczamy dwie pierwsze opcje (Compute heliocentric correction values oraz Compute air mass coefficients).
10) Wprowadzamy rektascensję i deklinację naszego celu oraz miejsce obserwacji. Klikamy Apply.
11) Zaznaczamy na czerwono gwiazdę zmienną oraz na zielono gwiazdę referencyjną. Klikamy OK.
12) Wybieramy aperturę odpowiadającą średnicy naszych gwiazd w pikselach (np. #5 7.09).
13) Uzyskujemy czystą krzywą jasności (V-C).

Taką krzywą jasności będziemy prezentowali podczas naszego streamingu. To wszystko (oprócz punktu 1) będziemy powtarzali co kilka minut. Po uzyskaniu dużej liczby zdjęć (ponad 150) program zacznie nam mulić komputer - powinniśmy wówczas tworzyć kolejne krzywe jedna po drugim.

Ważne informacje, na które trzeba zwrócić uwagę:
- program czasami się wiesza (alt+ctrl+del wyłączamy program, potem otwieramy nasz projekt ponownie - do 6 punktu powinno się zapisać)
- krzywe jasności najlepiej prezentować na kilku gwiazdach referencyjnych (jeszcze je wybierzemy) - czasami na niektórych ciężko w ogóle dostrzec różnicę
- program pobiera godziny z EXIFów (ustawmy więc odpowiedni czas w aparacie/laptopie)
- zdjęcia powinny być przesyłane bezpośrednio na komputer (aby uniknąć przerw w trakcie sesji): jednocześnie przeprowadzamy fotometrię, a kamera/aparat w tym czasie robi nam surówki

Co do gwiazd referencyjnych i pozycji, nie martwcie się - wszystko powinno być omówione w kolejnych punktach.

Wkrótce przedstawię alternatywny sposób przeprowadzenia fotometrii z użyciem pakietowania danych. Z ich pomocą uwidocznienie spadku jasności może być widoczne, jednak taka krzywa jasności może nie ukazać z dokładnością momentów P1, P2, P3 i P4 (bierzemy średnią pomiarów obejmujących kilka minut).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2016, 19:46 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
Lista proponowanych dat (w okresie późny lipiec 2016 - wrzesień 2016), na które zwrócilibyśmy uwagę

Poniżej przedstawiam listę nocy, w których dojdzie przynajmniej do trzech tranzytów, przy czym dwa będą w zasięgu DSLR (o spadku jasności 0.025 mag lub większym). Łącznie mamy 15 różnych nocy, aby wykonać zadanie. Jeżeli uda się nam zrobić wcześniej, byłoby świetnie. W nocy z 8/9 lipca 2016 roku moglibyśmy przeprowadzić testy sprawdzające - mamy trzy tranzyty o dobrym ustawieniu. Jeśli pogoda nam się nie trafi, trudno. Są dni, kiedy mamy tylko jeden tranzyt, jednak sugeruję skupić się na grupach zjawisk zakryciowych. Za jakiś czas każdy z obserwatorów będzie musiał dopisać się które egzoplanety wybiera. Przed tym pojawią się szczegółowe informacje o każdym dniu (czyli godziny, pozycja, jasność itp), które pomogą w ustaleniu. Bo wiadomo, lepiej rezerwować wieczorne (większa ilość oglądających + czas wolny). Ale nie zawsze tak się uda.

Krótkie informacje:
- każda data będzie brana pod uwagę (nie ma możliwości, abyśmy ją przegapili - zawsze będą powiadomienia)
- jeśli przynajmniej 4 osoby wezmą udział w danym dniu, to transmisja się odbędzie
- na każdą egzoplanetę polują przynajmniej dwie osoby
- jeżeli mamy nieparzystą ilość osób, to jeden tranzyt będą obserwowały trzy osoby
- jest możliwość, aby wziąć udział w dwóch tranzytach (pod warunkiem, że będą wystarczająco oddzielone czasowo)
- nie ma możliwości korzystania z dwóch teleskopów/kamer dla dwóch tranzytów trwających w tym momencie (gwarantuję, że nie ogarniemy)
- wszystkie tranzyty oznaczone jako DSLR, są dostępne dla posiadaczy kamer CCD (zawsze taka osoba może sobie wybrać łatwiejszy cel, jeśli jest miejsce)

8/9 lipca 2016 roku
DSLR: HD189733 b, WASP-52 b
CCD: WASP-69 b

19/20 lipca 2016 roku
Teoretycznie mamy do czynienia z trzema tranzytami, jednak w każdym przypadku końcówka nastąpi przy zbyt rozjaśnionym niebie (wejście jeszcze dałoby radę).

22/23 lipca 2016 roku
DSLR: TrES-3 b, WASP-52 b, WASP-11 b
CCD: HAT-P-1 b, TrES-5 b, TrES-1 b, Kepler-17 b

8/9 sierpnia 2016 roku
DSLR: TrES-3 b, HD189733 b
CCD: WASP-2 b, WASP-69 b

12/13 sierpnia 2016 roku
DSLR: WASP-80 b, TrES-3 b, WASP-52 b
CCD: Kepler-17 b, Kepler-12 b

14/15 sierpnia 2016 roku
DSLR: HAT-P-32 b, CoRoT-2 b
CCD: WASP-33 b

17/18 sierpnia 2016 roku
DSLR: HD189733 b, WASP-11 b, TrES-3 b
CCD: -
Wprowadziłem tę datę do listy, gdyż będą dostępne trzy egzoplanety dla posiadaczy lustrzanek.

21/22 sierpnia 2016 roku
DSLR: CoRoT-2 b, TrES-3 b
CCD: WASP-2 b, Kepler-12 b, WASP-89 b, WASP-77 b, HAT-P-17 b

28/29 sierpnia 2016 roku
DSLR: CoRoT-2 b, HD189733 b
CCD: WASP-1 b, TrES-5 b

11/12 września 2016 roku
DSLR: HAT-P-32 b, CoRoT-2 b, TrES-3 b
CCD: WASP-33 b, WASP-12 b, CoRoT-18 b

13/14 września 2016 roku
DSLR: WASP-10 b, HAT-P-32 b
CCD: HAT-P-18 b, GJ1214 b, HAT-P-44 b, HAT-P-28 b, Qatar-1 b

15/16 września 2016 roku
DSLR: TrES-3 b, HAT-P-32 b
CCD: TrES-5 b, WASP-58 b, HAT-P-52 b, Kepler-17 b

16/17 września 2016 roku
DSLR: WASP-52 b, WASP-10 b
CCD: HAT-P-12 b, WASP-33 b, Qatar-1 b, HD209458 b, HAT-P-20 b, WASP-50 b

24/25 września 2016 roku
DSLR: WASP-80 b, TrES-3 b
CCD: TrES-5 b, HAT-P-37 b, HAT-P-18 b, Kepler-17 b

26/27 września 2016 roku
DSLR: HD189733 b, HAT-P-32 b
CCD: HAT-P-44 b, Qatar-1 b, HAT-P-52 b, HAT-P-28 b

27/28 września 2016 roku
DSLR: WASP-80 b, WASP-11 b, HAT-P-54 b
CCD: HAT-P-1 b, WASP-33 b, Kepler-17 b, WASP-44 b, WASP-28 b


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2016, 06:03 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2014, 09:13
Posty: 157
Oddział PTMA: Białystok
W białostockim PTMA spróbujemy zaobserwować te zjawiska - w końcu mają one charakter zakryciowy.

Łatwo nie będzie, gdyż obiekty mają na ogół jasność < 12 mag. W grę wchodzą więc integracyjne CCTV, astronomiczne CCD lub metody z DSLR opisane powyżej przez Gabriela. Wysoka rozdzielczość służby czasu nie jest w tym przypadku priorytetem.

_________________
Pozdrawiam, Wojciech Burzyński
członek Zarządu Głównego PTMA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2016, 19:57 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
Dzisiaj mamy tranzyt HD189733 b (około 7.7 magnitudo, spadek jasności 0.0282 mag). Jest to dobra pora, aby spróbować uchwycić tranzyt za pomocą aparatu z obiektywem (200mm powinno wystarczyć) postawionym na montażu paralaktycznym.

Początek: 00:08
Maksimum: 01:03
Koniec: 01:58

Gwiazda ta (V452 Vulpeculae) znajduje się tuż przy M27, dlatego nie powinno być problemów z jej odnalezieniem. Jeśli są osoby zainteresowane detekcją, zapraszam do dyskusji.

Osoby, które uczestniczą w projekcie, zostaną poinformowane o tym wydarzeniu. Ja niestety nie będę w stanie obserwować ze względu na kiepski stan pogodowy.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 maja 2016, 00:34 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
W planach mam zakup kamery Altair GPCAMV2, który jest całkiem uniwersalnym sprzętem (guiding, planety, DSy, fotometria, astrovideo). Będzie nadawała się do fotometrii, uzyskując większą dokładność niż DSLR. Ile - to ja jeszcze się dowiem. Zakup dokonam w czerwcu, a więc na początku lipca wykonam pierwsze testy na egzoplanetach.

Serdecznie zachęcam do prób łapania tranzytów planet pozasłonecznych (jak i próbach fotometrii gwiazd zmiennych), których efemerydy znajdziecie w aktualnym numerze "Astronomii". Im większe doświadczenie uczestników, tym bardziej możemy oczekiwać sukces w projekcie.

Przed wybraniem gwiazd dla uczestników, skontaktuję się z każdym w celu sprawdzenia możliwości obserwacyjnych. Wtedy będzie zdecydowanie łatwiej ustalić co robimy dalej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2016, 11:28 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwietnia 2015, 12:29
Posty: 34
Oddział PTMA: Białystok
Koncepcja wyglądu transmisji na żywo.

Skoro obserwacje tranzytu planety pozasłonecznej łączymy z transmisją, należałoby przedstawić jak to ma wyglądać. Tak jak było wspomniane wcześniej, w widoku powinno być:
- aktualna krzywa jasności lub dwie krzywe (uczestnicy będą przesyłali, ta druga byłaby do uśrednionych pomiarów)
- symulacja wyglądu tranzytu (czyli w jakim etapie jesteśmy, ten obrazek będzie się zmieniał)
- czat (YT nie archiwizuje czatu podczas oglądania powtórki, dlatego kawałek najlepiej zamieścić na ekranie)
- pojedyncze zdjęcie gwiazdy od każdego uczestnika (jedna klatka z zaznaczoną gwiazdą z materiału, który zostanie poddany fotometrii)
- inne dodatkowe informacje (jeszcze nie ustalono)

Myślę, że w projekcie weźmie udział około 6 osób. Tak więc będzie można się podzielić na trzy różne tranzyty (po dwie osoby), a jeśli znajdą się chętni (i starczy czasu/ciemnego nieba/pogody) - dwa tranzyty w ciągu jednej nocy. Stąd można przygotować różne zmiany ekranu:
- pokazane dwie krzywe jasności (każdej klatki) od dwóch różnych obserwatorów tej samej planety pozasłonecznej
- pokazane dwie krzywe jasności (dla każdej klatki i wyniki uśrednione) dla konkretnego obserwatora

Jeśli drugi obserwator będzie akurat nieobecny (i nie będzie możliwości jego zastąpienia), to zawsze będzie pokazywana opcja nr 2. Jeśli będą dwie osoby obecne, to na zmianę: 1, 2a, 2b, 1, 2a, 2b, 1, 2a, 2b itd.

Jeżeli w danym momencie będą trwały dwa tranzyty jednocześnie, to po prostu będziemy przerzucali widok raz z jednej planety do drugiej. Dwie planety pozasłoneczne na pojedynczym ekranie nie wchodzą w grę, gdyż będzie już za dużo mieszania przy przygotowaniu widoku na żywo. Najpewniej w czasie przygotowane zostaną różne dodatkowe obrazy, jak np. sama krzywa jasności na pełnym ekranie. W zależności od tego, co będzie potrzebne.

Poniżej przedstawiam przykładowo w jaki sposób mogłoby to wyglądać. Oczywiście wszystko jest orientacyjne, nie wszystkie dane zostały zamieszczone, a skórka na pewno zostanie zmieniona.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Czas środkowoeuropejski letni


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group