Dzisiaj jest 16 grudnia 2019, 06:38

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Witam,

Dzisiaj przyszła do mnie nowa kamerka ASI178MM-cooled, za pomocą której zamierzam wykorzystać do wielu projektów obserwacyjnych i astrofotograficznych w 2017 roku (jak i prawdopodobnie kolejnych latach). Planuję ją wykorzystać również do wielu zjawisk zakryciowych. Do tej pory korzystałem z kamery o podobnej matrycy, czyli IMX224. Z jej pomocą udało się zarejestrować tegoroczne zakrycie gwiazdy przez Plutona, które wiązało się ze spadkiem jasności jedynie o 0.6 magnitudo. Ta nowsza będzie jeszcze lepiej nadawała się do tego typu obserwacji
- chłodzenie kamery nawet do 45 stopni poniżej temperatury otoczenia
- większa rozdzielczość (3096x2080 pikseli) i bardzo mała wielkość piksela (2.4 mikrometra)
- zdecydowanie większa czułość pozwalająca rejestrować obraz gwiazd
- jest 14-bitowa, w przeciwieństwie do pozostałych kamer ASI, które są 12-bitowe
- możliwość określenia jasności gwiazdy z dokładnością lepszą niż 0.01 mag w 10 sekund dla gwiazdy 10 mag i teleskopu o średnicy 10 cm
- metodą live binning i lucky imaging możliwe będzie rejestrowanie tranzytów planet pozasłonecznych o amplitudzie mniejszej niż 0.001 magnitudo
- jest monochromatyczna (poprzednia była kolorowa) - większe znaczenie będą miały również filtry

Ze względu na obecnie posiadany montaż (EQ5 bez guidingu) oraz niewielką wielkość piksela (2.4 mikrometra), przewiduję jej tymczasowe wykorzystanie jedynie za pomocą obiektywów: 50mm f/1.4, 135mm f/2.8, 200mm f/4.0, 300mm f/4.0.

Jakie są więc plany w obserwacjach zjawisk zakryciowych?
Przede wszystkim skupiam się na rejestrowaniu tranzytów planet pozasłonecznych. To nowa część obserwacji w SOPiZ - w poprzednim roku zarejestrowałem cztery potwierdzone tranzyty i dwa prawdopodobne (tutaj nie da się jednoznacznie stwierdzić). Typ znajduje się na pograniczu gwiazd zmiennych, jednak tutaj mamy zjawisko o charakterze ściśle zakryciowym. W związku z tym, w przyszłym roku pojawi się co najmniej kilkanaście prób rejestracji planet pozasłonecznych dbając o walory ściśle naukowe. Temat ten jest bardzo słabo rozwinięty w Polsce, dlatego czas go poruszyć.

Oprócz tego, średnica 75mm (dla 300mm f/4.0) powinna wystarczyć do rejestrowania innych zjawisk zakryciowych. Obserwacje planuję transmitować na żywo w Internecie. Najprawdopodobniej na Facebooku, gdyż tam mamy zdecydowanie większy ruch. W ten sposób możemy połączyć zbieranie naukowych danych oraz popularyzację astronomii zachęcając innych do wgłębienia się w tę dziedzinę.

Pozdrawiam!

Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Wykorzystując tą kamerę możesz się skupić na serii wzajemnych zakryć Kaliope-Linus.
Te zjawiska zajdą w pierwszych miesiącach przyszłego roku, szczególnie w styczniu http://fredvachier.free.fr/binaries/phemu.php

link do prezentacji https://britastro.org/sites/default/files/15-Kloes%20Mutual%20Events%20of%20Binary%20Asteroid.pdf

Użytkownik
Awatar użytkownika

Aktualnie nie mam za bardzo jak zasilić cały zestaw, więc liczę na jakąś zorganizowaną akcję z pomocą Maćka :)

Teraz mamy przerwę do stycznia. Chyba jedynie brakuje jeszcze zasilacza do chłodzenia kamery, a tak wszystko razem z ED80 i NEQ6 byłoby gotowe. Skala na piksel jest niewielka, dlatego pewnie lepiej będzie dać coś o krótszej ogniskowej. Mam Fujinona 1.8/50, Pentacona 4/200 i Canona 4/300. Można też jakoś to wykorzystać, skoro planetoida ma około 10 magnitudo.

Pozdrawiam!

Użytkownik
Awatar użytkownika

Gabriel Murawski pisze:
Aktualnie nie mam za bardzo jak zasilić cały zestaw, więc liczę na jakąś zorganizowaną akcję z pomocą Maćka :)

Teraz mamy przerwę do stycznia. Chyba jedynie brakuje jeszcze zasilacza do chłodzenia kamery, a tak wszystko razem z ED80 i NEQ6 byłoby gotowe. Skala na piksel jest niewielka, dlatego pewnie lepiej będzie dać coś o krótszej ogniskowej. Mam Fujinona 1.8/50, Pentacona 4/200 i Canona 4/300. Można też jakoś to wykorzystać, skoro planetoida ma około 10 magnitudo.

Pozdrawiam!

Z tego co widzę to tam zasilacz 2A trzeba, ale ja dodatkowych nie mam już :( Jeden jest przy 12" drugi przy NEQ6.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
A, jeśli to nie tajemnica, ile takie cacko kosztuje i gdzie się zamawia? I jak jest z zakresem czasów integracji?

Użytkownik
Awatar użytkownika

Kamerkę kupiłem na giełdzie, stan praktycznie nowy (użyty tylko raz). Normalnie kosztuje ze wszystkim około 4000 zł (3000 zł + cło/dowóz), mi udało się znaleźć nieco ponad tysiąc taniej.

Jeśli chodzi o integrację, do zakryć w zasadzie jedynym ograniczeniem jest krótki czas naświetlania. W 10-bitach przy rozdzielczości 320x240 (tak, to jest crop, nie pomniejszenie kadru), mamy około 475 FPS. Czy gwiazda będzie wystarczająco naświetlona w 1/500 sekundy? Aldebaran może tak, ale słabsze gwiazdy już niekoniecznie.

Jeśli chodzi o większą rozdzielczość, wygląda następująco:
2048×1080 - 116 FPS
1280×960 - 130 FPS
800×600 - 204.7 FPS
640×480 - 253.1 FPS

Dzisiaj też doszedł do mnie obiektyw Canon FD 300mm f/4.0. Jest naprawdę spory, wygląda bardzo ładnie. Jeśli bez problemu uda się zamówić złączkę (tzn. wszystkie wymiary będą dobre i nie będzie trzeba robić poprawek w konstrukcji), to pierwsze światło będziemy mieli już w styczniu.

Skoro adapter jest pod obiektywy FD, to można pomyśleć o przejściu z M42 na FD. Obecnie mam Fujinona 55mm f/1.8 oraz Pentacona 4/200. Z ich sprzedaży byłyby pieniądze na 50mm f/1.4 lub 135mm f/2.5.

Pozdrawiam!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Czas środkowoeuropejski letni