Dzisiaj jest 23 listopada 2017, 09:43

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Około roku temu wypatrzyłem w Łabędziu bardzo interesującą gwiazdkę zmienną, której nie ma w bazach danych gwiazd zmiennych.
Gwiazda ta najprawdopodobniej wykazuje zmienność 2 albo nawet 3 rodzajów: na pewno jest to układ zaćmieniowy typu EA z okresem około 1.4 doby ale oprócz tego widać tam pulsacje. Pulsacje najprawdopodobniej mają też dwa okresy dłuższy- ok. 7 dni i około 0.26 doby. Tych dwóch okresów nie jestem pewien.
Podejrzenia opieram na “rozmyciu” jasności na wykresie fazowym EA w okresie pomiędzy minimami. Dziwnie też wygląda minimum wtórne, widać wyraźnie różnice w głębokości minimum w różnych seriach pomiarowych.

Załącznik:
zmienna_EA_.jpg
zmienna_EA_.jpg [ 87.36 KiB | Przeglądany 5490 razy ]

(kolory punktów to serie z jednej nocy, niestety nocy obserwacyjnych było więcej niż jest dostępnych kolorów)

Na początku myślałem, że związane to jest z dokładnością pomiaru, mój sprzęt nie jest doskonały, to prosta kamera z chipem SONY ICX 285AL i prosty teleskop Newton F/4. Jak szacuje mi VPhot, którego używam do mierzenia jasności – błąd pomiarowy jest średnio w okolicach 0.03mag no i aż takiego rozmycia nie powinno być.

Czy znalazły by się osoby zainteresowane wspólnymi obserwacjami tej gwiazdy ?
Potrzebne są obserwacje w filtrze Johnson V.
Pogody u nas mało ale obserwując z różnych rejonów Polski można zebrać więcej danych.

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

W końcu rozgryzłem tą gwiazdę.
Jest to zmienna typu EA / RS Cvn. Zgłosiłem ją do bazy danych VSX, dostała identyfikator 000-BML-754
https://www.aavso.org/vsx/index.php?vie ... oid=549680
Vmax 15.56
Vmin I 16.71
V min II 16.32
Period 1.409568
Epoch: 2457301.3670
Eclipse duration 7.00%

RS Cvn to układ binarny – dwie gwiazdki krążące wokół środka masy. Może ale nie musi to być układ zaćmieniowy – „moja gwiazdka to układ zaćmieniowy. Schentycznie taki ukłąd pokazuje obrazek z książki „Understanding variable stars” John R. Percy
Załącznik:
John_Percy__light_curve.jpg
John_Percy__light_curve.jpg [ 127.7 KiB | Przeglądany 36 razy ]

Obserwacje prowadziłem w trzech filtrach: Johnson V, SLOAN g’ i SLOAN r’.
Zebrałem razem:
1017 pomiarów w filtrze V (ekspozycje 10 minutowe)
339 pomiarów w filtrze r’ (ekspozycje 5 minutowe)
629 pomiarów w filtrze r’ (ekspozycje 5 minutowe)

Słabszy składnik ma dużą plamę. Okres obrotu wokół osi jest zbliżony do okresu orbitalnego, w moim przypadku gwiazda obraca się w okresie nieco krótszym od okresu orbitalnego.
Efekt różnicy okresu orbitalnego układu binarnego i okresu rotacji słabszej gwiazdy jest taki że plama przemieszcza się względem zaćmień.
Jest to widoczne gdy analizuje się dane w krótkich sezonach obserwacyjnych.

Jeszcze jedno moje spostrzeżenie.
Na obserwacjach z roku 2017 widać, że amplituda zmian jasności pomiędzy zaćmieniami jest mniejsza. Dodatkowo widać, że ogólna jasność pomiędzy zaćmieniami jest większa niż w latach 2015 i 2016. Oznacza to że plama się najprawdopodobniej zmniejszyła i ogólna aktywnośc plamotwórcza jest mniejsza. Gwiazda ta podobnie jak nasze Słońce zmienia swoją aktywność. Warto chyba ją dalej obserwować, żeby potwierdzić czy ta aktywność jest cykliczna i regularna.

Obserwacje w filtrze Johnson V

Załącznik:
observations_and__phase_plots_in_seasons_filter_V.jpg
observations_and__phase_plots_in_seasons_filter_V.jpg [ 380.72 KiB | Przeglądany 36 razy ]

Obserwacje w filtrze SLOAN r'

Załącznik:
observations_and_phase_plots_in_seasons_filter_r.jpg
observations_and_phase_plots_in_seasons_filter_r.jpg [ 305.73 KiB | Przeglądany 36 razy ]

Ostatnio zmieniony 10 listopada 2017, 02:23 przez Tadeusz Smela, łącznie zmieniany 1 raz

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

c.d (nie zmieściły sie załączniki)

Obserwacje w filtrze SLOAN g'

Załącznik:
observations_and_phase_plots_in_seasons_filter_g.jpg
observations_and_phase_plots_in_seasons_filter_g.jpg [ 235.18 KiB | Przeglądany 36 razy ]

Wszystkie obserwacje w trzech filtrach V, r', g'

Załącznik:
observations_and_phase_plots_in_three_filters.jpg
observations_and_phase_plots_in_three_filters.jpg [ 388.91 KiB | Przeglądany 36 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Czas środkowoeuropejski letni