Forum PTMA
http://www.forum.ptma.pl/

Teoria wszystkiego - już w kinach
http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=36&t=519
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ 22 stycznia 2015, 11:04 ]
Tytuł:  Teoria wszystkiego - już w kinach

30 stycznia wchodzi na nasze ekrany film "Teoria wszystkiego" będący filmową biografią Stephena Hawkinga. Między innymi Kinoteatr Rialto w Katowicach będzie miało przyjemność prezentować film przez dwa tygodnie do 12 lutego.Teoria wszystkiego” /The Theory of Everything/ to niezwykle piękna i budująca historia przedstawiająca postać jednego z najwybitniejszych umysłów naszych czasów, słynnego astrofizyka Stephena Hawkinga. To również opowieść o dwojgu ludzi, którzy dzięki miłości potrafią stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Reżyserem filmu, który powstał na podstawie wydanych przez Jane Hawking wspomnień Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności, jest laureat Nagrody Akademii James Marsh („Człowiek na linie” /Man on Wire/).
W 1963 roku Stephen (w tej roli Eddie Redmayne znany z „Les Misérables. Nędznicy” /Les Misérables/) student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge, ma już świetne osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia „prostego, ale wymownego wytłumaczenia” wszechświata. Dodatkowo, osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance z Cambridge, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones z filmu „Kobieta w ukryciu” /The Invisible Woman/). Jednak w wieku 21 lat ten młody, aktywny i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w szybkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową, ograniczy możliwość porozumiewania się, a może się okazać również, że pozostawi Stephenowi nie więcej niż dwa lata życia.
Czas od zawsze fascynował tego genialnego naukowca – kiedy powstał wszechświat, kiedy nastąpi jego koniec i co wydarzy się między tymi dwoma punktami granicznymi (swoje rozważania na ten temat zawarł w bestsellerowej, wydajnej w 1988 roku książce Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur). Jednak zagadnienie czasu okazuje się istotne dla naukowca również na gruncie osobistym. Zmaganie się z chorobą oznacza ciągły wyścig z czasem, podnoszenie postawionej przez lekarzy poprzeczki dwóch lat życia o kolejne wygrane miesiące i lata. Stephen pragnie żyć pomimo pogłębiających się ograniczeń ciała i mowy. Pragnie też miłości u boku ukochanej kobiety. Wbrew wszelkim rokowaniom, zarówno czas, jak i miłość stają się jego udziałem. Los przynosi mu o wiele więcej niż mógłby się tego spodziewać.
Teoria wszystkiego, reż. J. Marsh, USA, 2014, 122 min

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/