Forum PTMA
http://www.forum.ptma.pl/

Pokaz Słońca w Gliwcach - piątek, 23 maja 2014.
http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=7&t=63
Strona 1 z 1

Autor:  Adam Lipski [ 22 maja 2014, 20:48 ]
Tytuł:  Pokaz Słońca w Gliwcach - piątek, 23 maja 2014.

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na forum i od razu mam przyjemność w imieniu Gliwickiego Oddziału PTMA oraz portalu teleskopy.net zaprosić na pokaz Słońca, który wspólnie organizujemy w ramach IV edycji Dni Nauki i Przemysłu.
Miejsce pokazu to Technopark Gliwice, ul. Konarskiego 18C; Termin: 23 maja 2014 r. (piątek), godziny 9.00 – 15.00.
Będziemy mieli swoje stoisko wewnątrz budynku, a na parkingu przed budynkiem będziemy pokazywać Słońce przy pomocy Coronado Pst H-Alpha, za pomocą którego można obserwować protuberancje na brzegach tarczy Słońca, oraz przez refraktor wyposażony w filtr mylarowy, przez który doskonale widać plamy słoneczne.

Link do strony organizatora Dni Nauki i Przemysłu, gdzie znajdują się informacje o całej imprezie, wskazówki dojazdu itp: http://www.dnip.pl
Serdecznie zapraszamy!

Autor:  Anna Wandrasz [ 23 maja 2014, 23:11 ]
Tytuł:  Re: Pokaz Słońca w Gliwcach - piątek, 23 maja 2014.

Przy okazji „Dnia Nauki i Przemysłu” odbywającego się w Gliwickim Technoparku zorganizowaliśmy pokaz Słońca wraz z małą wystawą. Wyeksponowane zostały trzy teleskopy, jeden wewnątrz budynku, dwa na zewnątrz, przez które obserwowaliśmy Słońce. Tłumy gości zwiedzających wystawę podchodziły z zaciekawieniem do teleskopów i cierpliwie czekały w tworzącej się kolejce na możliwość spojrzenia w teleskopowy okular przybliżający Słońce. Widzieliśmy dwa różne obrazy tejże gwiazdy centralnego Układu Słonecznego, również obraz w widmie wodoru.
Pogoda dziś nam sprzyjała, przy bezchmurnym niebie propagowaliśmy astronomię przez około 7 godzin. Pokazy Słońca na żywo cieszyły się bardzo dużym uznaniem.
Na stoisku umieściliśmy też kilkanaście naszych astrofotek i kilka meteorytów. Dodatkowo przy pomocy dostępnej literatury w postaci albumów oraz projekcji zdjęć z ezgotycznych wypraw na zaćmienie Słońca staraliśmy się zachęcić młodzież szkolną i osoby dorosłe do naszego hobby. Otrzymaliśmy kilkanaście obietnic przybycia zwiedzających gości na inne pokazy organizowane przez nas, m.in. pokazy nocnego nieba.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 370.75 KiB | Przeglądany 2690 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 320.88 KiB | Przeglądany 2690 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 1.09 MiB | Przeglądany 2690 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 518.19 KiB | Przeglądany 2690 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/