Forum PTMA
http://www.forum.ptma.pl/

Wyprawa PTMA Szczecin do Chile
http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=77&t=489
Strona 1 z 1

Autor:  Tadeusz Smela [ 23 grudnia 2014, 01:15 ]
Tytuł:  Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

Od jakiegoś czasu myśleliśmy u nas w oddziale nad zorganizowaniem wyprawy astronomicznej do Chile.
W połowie listopada 5-osobowa grupa kolegów z naszego oddziału: Andrzej Armiński, Marek Pacuk, Jakub Roszkiewicz, Ryszard Siwiec no i ja podjęła nieodwołalną decyzję o wyjeżdzie (kupiliśmy po prostu bilety lotnicze:) )
Główne cele wyprawy to: zobaczenie nieba południowego z najsuchszych rejonów Ziemi, zwiedzenie maksymalnej liczby obserwatoriów astronomicznych oraz astrofotografia, fotometria i obserwacje wizualne obiektów nieba południowego.

Wylatujemy 8 lutego o godz 7:20 z Berlina
Przesiadka w Madrycie.
Załącznik:
mapka_1.jpg
mapka_1.jpg [ 340.42 KiB | Przeglądany 4204 razy ]


W Santiago będziemy w niedzielę 8 lutego ok. 21:30.
Dwa dni spędzimy w Santiago potem jedziemy samochodem ok. 500 km na północ w okolice La Sereny do Rio Hurtado. W okolicach La Sereny zlokalizowanych jest wiele obserwatoriów astronomicznych. Będziemy tam w najlepszym pod względem pogodowym okresie roku.
Mamy zarezerwowany nocleg w Hacienda Los Andes http://www.haciendalosandes.com/ . To będzie nasza baza wypadowa do zwiedzania okolic. W Haciendzie Los Andes istnieje możliwość skorzystania ze sprzętu do obserwacji i astrofotografii ale planujemy zabrać ze sobą zestawy do astrofotografii.
Andrzej będzie robił fotometrię gwiazd zaćmieniowych, Kuba planuje zabrać teleskop z kamerą, wynająć sam montaż na miejscu i zrobić kilka ładnych fotek. Ja planuję zabrać zestaw do astrofotografii.


Załącznik:
mapka_2.jpg
mapka_2.jpg [ 354.98 KiB | Przeglądany 4204 razy ]


W czwartek 12 lutego lecimy prawie 1000km na północ do Calamy, stamtąd samochodem ok 90 km do San Pedro de Atacama. W tym najsuchszym na Ziemi miejscu spędzimy dwie noce. Nocujemy w obserwatorium SpaceObs http://www.spaceobs.com/ (tu maja dobsony 60 cm do wynajęcia).
W Piątek 13 lutego zwiedzamy ALMĘ http://www.almaobservatory.org/ Ten obiekt nie jest jeszcze udostępniany dla zwiedzających ale Markowi udało się załatowić wejście i do centrum sterowania i na obszar położony na 5000 mnpm gdzie znajdują się anteny radioteleskopu.

Załącznik:
mapka_3_ALMA.jpg
mapka_3_ALMA.jpg [ 364.4 KiB | Przeglądany 4204 razy ]Oprócz ALMY zwiedzimy najciekawsze miejsca w okolicy, niekoniecznie związane z astronomią. Jest ich trochę, trzeba będzie wybrać najciekawsze.

W sobotę wracamy samolotem do La Sereny, tu trafimy na karnawał (ostatnia sobota karnawału).
W nocy wracamy samochodem do Rio Hurtado.

Od niedzieli 15 lutego do niedzieli 22 lutego jesteśmy w tym miejscu. Noc astrofotografia, dzień wypady w ciekawe miejsca. Jeden z wypadów będzie na pewno nad Pacyfik.

Oprócz tego będziemy chcieli zobaczyć z bliska maksymalną liczbę obserwatoriów. Na sobotę 21 lutego mamy zarezerwowane zwiedzanie obserwatorium ESO La Silla.
Chcielibyśmy tez zwiedzić obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas.

Lot powrotny - niedziela 22 lutego około 23:00. W Berlinie będziemy około 23:00 w poniedziałek.

Pierwszy tydzień mamy zaplanowany w 100%, nic więcej nie da się wcisnąć. Nad drugim tygodniem musimy jeszcze popracować.

Autor:  Tomasz Suchodolski [ 23 grudnia 2014, 09:37 ]
Tytuł:  Re: Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

No Panowie szykuje się wyprawa życia :) Zróbcie proszę dużo zdjęć, będziemy podziwiać jak wrócicie.

Autor:  Marek Substyk [ 23 grudnia 2014, 12:28 ]
Tytuł:  Re: Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

Gdy dowiedziałem się o tej wyprawie od Tadka, prawie nie usiadłem z wrażenia. My skromnie na Teneryfę, a tu Chile!
Gratuluje pomysłu i samozaparcia.
Tadek obiecał przekazać instrukcje, jak taką wyprawę załatwić w najbliższym czasie i wydaje mi się, że kierunek ten będzie brany pod uwagę w kolejnych latach.

Autor:  Tadeusz Smela [ 23 grudnia 2014, 13:42 ]
Tytuł:  Re: Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

Dzięki za miłe słowa :)
Przetrzemy ścieżki dla kolejnych wypraw PTMA :)

Autor:  Marek Pacuk [ 01 stycznia 2015, 04:01 ]
Tytuł:  Re: Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

Będzie duży artykuł w Uranii. Specjalnie na tą okazję zabieram pięć obiektywów do aparatu. ALMA już poprosiła o kopie, więc naturalnie zrobimy tłumaczenie na jęz. angielski przynajmniej.

Na razie pozostanie zajawka tutaj, żeby więcej nie drażnić szanownych Koleżanek i Kolegów. Postaramy się w miarę na bieżąco relacjonować nasz pobyt - tutaj i oczywiście na stronie naszego Oddziału.

Autor:  Marek Pacuk [ 17 lutego 2015, 03:51 ]
Tytuł:  Re: Wyprawa PTMA Szczecin do Chile

Niestety, że względów logistycznych i przede wszystkim technicznych, nie dajemy rady publikować relacji w wielu miejscach. Przepraszamy.

Jedynym miejscem, gdzie prowadzona jest relacja (z kilkudniowym opóźnieniem) jest strona Wielkich Wypraw PTMA na Facebook'u: https://www.facebook.com/wyprawy.ptma

Zapraszamy.

Obszerna relacja I artykuł w Uranii ukażą się po naszym powrocie.

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/