Forum PTMA
http://www.forum.ptma.pl/

Wielka Wyprawa PTMA na zaćmienie Słońca do USA
http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=77&t=746
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ 08 grudnia 2015, 17:45 ]
Tytuł:  Wielka Wyprawa PTMA na zaćmienie Słońca do USA

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii organizuje w sierpniu 2017 roku, kolejną Wielką Wyprawę PTMA na całkowite zaćmienie Słońca do Stanów Zjednoczonych.
Tym razem określając trudność realizacji wyprawy, musimy się wznieść na wyżyny aby udało się osiągnąć nam cel, jakim są wizualne i fotograficzne zarejestrowanie zjawiska.

Obrazek

Zarówno pod względem logistycznym, wizowym jak i nawet finansowym nie będzie to dla nas proste zadanie.
Wyprawa odbędzie się w drugiej połowie sierpnia i rozpocznie się około 7 dni przed samym zjawiskiem, około 14-15 sierpnia. Docelowym miejscem obserwacji jest stan Wyoming i pas zaćmienia, który doskonale pokrywa się z drogą stanową numer {26}, umożliwiając nam szybkie poruszanie się na wypadek nie sprzyjających warunków pogodowych.
Zaćmienie w zależności od wybranego miejsca obserwacji będzie trwało od 2 minut 29 sekund do 2 minut 40 sekund. Pas zaćmienia poruszając się z prędkością 900 m/s ma od 106 do 110 km. Cień przemierzy go w zaledwie 12,5 minuty! Faza całkowita i częściowa to „tylko” 2 godziny i 46 minut.
Oczywiście nie samym zaćmieniem będziemy żyć. W planach mamy odwiedzenie 6-7 stanów: Nevada, Arizona, Utah, Idaho, Wyoming, Kalifornia i być może jeszcze Kolorado. Do zrobienia jest więc około 5-6.000 km. W planie Wyprawy już znalazł się krater meteorytowy w Arizonie, Wielki Kanion Kolorado, Park Yellowstone, Dolina śmierci oraz wiele innych ciekawych miejsc i parków narodowych.

Obrazek

Powrót planowany jest na 28-29 sierpnia. Całkowity koszt wyjazdu nie będzie znany do samego końca, ze względu na fakt, że sami organizujemy cały wyjazd i wieloma wydatkami spotkamy się być może na miejscu. Szacowany koszt wraz z przelotem powinien wynieść około 7.500 zł./osoby. Największą z nich część będzie stanowić koszt przelotu.
Cena nie zawiera kosztów wyrobienia paszportu, wizy USA (na dzień dzisiejszy 656 zł.) oraz opłaty organizacyjnej (200 zł.). Opłata organizacyjna zawiera koszty związane z organizacją pobytu w USA, wynajmu przewodnika i kontaktu z nim, dostępem do sieci Internet.
Zainteresowani proszeni są o wypisywanie formularza dostępnego na stronie: http://goo.gl/forms/M9ctUA8JnT oraz sprawdzenie daty ważności paszportu. Nie powinna ona być krótsza niż 1 marca 2018. Nie mniej zalecamy wyrobienie nowego dokumentu biometrycznego z pobieranymi odciskami palców.

O grupową wizę będziemy występować w marcu 2016 roku.

Uwaga: Wyjazd zorganizowany wyłącznie dla członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Wyjazd organizowany wraz z serwisem internetowym interAmeryka.comZałączniki:
yellow.jpg
yellow.jpg [ 222.64 KiB | Przeglądany 5192 razy ]
utah.jpg
utah.jpg [ 44.47 KiB | Przeglądany 5192 razy ]
san.jpg
san.jpg [ 487.55 KiB | Przeglądany 5192 razy ]
colorado.jpg
colorado.jpg [ 173.89 KiB | Przeglądany 5192 razy ]
CDcrater.jpg
CDcrater.jpg [ 463.99 KiB | Przeglądany 5192 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/