Dzisiaj jest 14 października 2019, 07:51

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na prelekcje dotyczące astronomii, powstał pomysł by na stronie ptma.pl zamieścić listę tematów prelekcji, jakie członkowie poszczególnych Oddziałów mogą wygłosić dla zgłaszających takie zapotrzebowanie. Czy ktoś z Państwa jest zainteresowany taką inicjatywą w obrębie danego regionu? Jeżeli tak to na jakie tematy?

Czekamy na propozycje.
Zapraszamy do dyskusji!

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium
Sky Watcher 127/1500, EOS 7D, Canon 15-85, Canon 75-300, Canon 50/1.8, Samyang Fish Eye 8mm

Nowy użytkownik

Albo prezentacje/prelekcje w postaci klipów wideo połączone z "pytania i odpowiedzi" na czacie, czy też na żywo na Google Hangouts. Niedawno kręciłem "prelekcję" dotyczącą astrofotografii planetarnej.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Witam,

Zaczątek takiej listy utworzyłem i mogę kontynuować.
Na stronie http://www.spa.ptma.pl mamy zakładki:

Pokazy w szkołach - tam mogę redagować listę

Prezentacje - tam gotowe materiały ze zgodą autora na wykorzystanie.

Oczywiście możliwe też inne zmiany na tej stronie albo wpisanie listy zupełnie gdzie indziej powiedzcie proszę jeśli macie uwagi lub inne pomysły.

Obecnie obydwie pozycje są w stanie bliskim zbiorowi pustemu, jednak chętnie uzupełnię dane - proszę o przysyłanie informacji w tym wątku albo mailem krzysiek małpka finka.pl

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Katowice
Zawsze twierdziłem, że warto rozmawiać :)
Myslę, że celowym będzie umieszczanie takich informacji na stronie głównej. Oprócz klasycznego podejścia Krzysztofa, pomysł Piotra jest rewelacyjny.
Nie każdy może podejść na prelekcję etc. A tak załóżmy, że powstanie "edukacyjny katalog filmów" offline, z którego każdy i w dowolnej chwili będzie mógł skorzystać.
Niezależnie od tego można tworzyć "warsztaty" online, których format zaproponował Piotr (jeżeli dobrze to zrozumiałem :) )
Możliwości zapewne jest wiele, stąd nasze zaproszenie do dyskusji. Myślę, że takie podejście ma przewagę nad organizowaniem przez nas prelekcji "z góry", w ustalonym miejscu i czasie.
Wtedy nie wiadomo czy ktoś się pojawi, czy ktoś udostępni salę etc.
Tworząc bazę "filmów" popularyzujemy astronomię o każdej porze dnia i nocy.
Tworząc bazę możliwych prelekcji "do wygłoszenia" (w obszarze terytorialnym Oddziału) umożliwiamy zorganizowanie spotkań z astronomią.
Tworząc bazę.... może pokazy nieba?

Wygląda to bardzo zachęcająco :)
Zapraszamy do dalszej dyskusji.

PS Piotrze czy jesteś chętny udostępnić kilka takich materiałów "typu offline"?

Nowy użytkownik

Są/będą na YouTube skąd też można je pobierać "do pliku" (youtube-dl, keepvid.com itd.)

Administrator
Awatar użytkownika

Ok, dziękuję. Jak całość nabierze kształtów, to napiszę do Ciebie skąd/co/na jakich zasadach.

Burza mózgów trwa :) Czekamy na dalszą dyskusję wszystkich Oddziałów.

Nowy użytkownik

Janusz Wiland będzie emitował pierwszy klip pewnie jakoś niebawem. Co do kolejnych to muszę dopracować czas trwania, formę i jakość ;)

Nowy użytkownik

Oddział PTMA: Krosno
Witam serdecznie

Ja mam pewną opracowana już prelekcję. Chciałbym zapytac się czy jeśli podeślę ją Państwu to bedzie jeszcze dodatkowo weryfikowana (będzie przechodzić jakiś etap rekrutacji) czy będzie w takiej formie, w jakiej ją przedstawiłem. Informuję jednoczesnie, iż jest to prelekcja bazująca na własnych obserwacjach/obliczeniach bez dużego udziału treści literackich.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Mariusz Krukar

PTMA Krosno

Użytkownik
Awatar użytkownika

Witam,

1. Do p. Mariusza: czy może Pan spojrzeć tutaj:
http://www.spa.ptma.pl/tresc_spa_prezentacje.html
Jeśli odpowiada Panu umieszczenie prelekcji na tej stronie (na razie początek, strona będzie rozbudowywana) to proszę o kontakt "krzysiek małpa finka.pl". Chętnie wpiszę.

2. Co do emisji w PTMA TV: to jest dobrze odbierane, o ile wiem. Przydałyby się stałe godziny (dotychczas był poniedziałek g. 18.30, ale nie w każdy poniedziałek) ,
a także zapowiedzi - "program" na najbliższy czas. Postaramy się uzgodnić to na spotkaniu PTMA/Warszawa w najbliższy poniedziałek.

Nowy użytkownik

Dzisiaj o 22:00 emisja https://www.facebook.com/groups/1619651 ... 5/?fref=ts

Administrator
Awatar użytkownika

Mam informacje z innych Oddziałów o "chęci przystąpienia" do pomysłu (czekamy na wpisy, zastanawiają się nad zakresem).
Piotrze dziękuję za info.
Docelowo "wspólna baza" wyląduje na stronie głównej ptma.pl, by potencjalnie zainteresowani nie byli zmuszeni "biegać" po stronach Oddziałów.
Jak to "opiszemy" i "zorganizujemy w całość" określimy po zdefiniowaniu takowego Działu.
Jeżeli chodzi o filmy to oprócz ww. strony planuję (za zgodą autorów) zamieszczać je na profilu głównym FB (ZGPTMA) lub wskazywać kanały emisji.
Dotychczasowa praktyka pokazuje, że zainteresowanie taką formą przekazu jest duże.

Zapraszam do włączenia się do dyskusji.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Witam,

Byłoby celowe utworzenie zespołu do opracowania rzeczy, najlepiej w trzech fazach:

założenia,
realizacja "szkieletu" do wypełniania treścią,
utrzymanie.

Ogólny zarys już wynika z poprzednich wpisów, ale szczegóły są do dopracowania.

Sensowne byłoby spotkanie - czy możecie zaproponować formę (może Skype?) i termin?

Administrator
Awatar użytkownika

Na szczegóły techniczne jest zbyt wcześnie. Czekamy na inne Oddziały. Tylko wtedy będziemy mieli spójność rozwiązania (i nowe pomysły).
Docelowo powstanie wydzielone miejsce na stronie, wtedy będzie można wyznaczyć osoby w danych Oddziałach, które będą nanosić treści i ich aktualizacje.

Musimy poczekać na resztę zainteresowanych i ich pomysły :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Witam,

Myślę, że warto jednak conajmniej zapisywać "listę pomysłów" . Zgłaszam dwa dotyczące części stałej (bazy danych)

1. Różne przekrojowe indeksy - na przykład kończę właśnie edycję strony materiałów pokonferencyjnych:
http://www.spa.ptma.pl/wyklady/konferencja_2014_ogolnie.html
gdzie przyciski pełnią rolę indeksu rzeczowego, indeksu nazwisk i indeksu instytucji - z każdego jest dostęp do tych samych konkretnych materiałów

2. Zaangażowanie w mediach społecznościowych - na tej konferencji znakomicie przedstawił to p. Stanisławski z "Crazy Nauka":
http://www.spa.ptma.pl/wyklady/czasopisma/crazy_nauka/crazy_nauka_streszczenie.html

Nowy użytkownik

Jakby co to prezentacja i parę innych klipów dostępnych jest na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... ZLREkl_RRa

Administrator
Awatar użytkownika

Na FB jesteśmy od maja :D i wygląda to całkiem nieźle.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Czas środkowoeuropejski letni