Dzisiaj jest 23 października 2019, 09:23

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Dziś po raz pierwszy użyłem cyfrowej kamery ZWO ASI 120 wykonanej w technologii CMOS. Wprawdzie miałem zamiar użyć Wateca, ale nie ustawił się inserter IOTA. Dla kamery cyfrowej w tej chwili jedyną opcją jest wstawienie na wideo stempla czasowego z laptopa, po schynchronizowaniu jego zegara własnego z internetem na krótko przed obserwacją. Ta opcja wymaga jednak dalszego testowania co do dokładności czasu.
Obraz z kamery może być ustawiany w szerokim zakresie co do czasu naświetlania oraz wzmocnienia światła ("gain"), a także szybkości transmisji. Można też zmieniać rozdzielczość obrazu. Oczywiście te wszystkie ustawienia wpływają na jakość rejestracji i niegubienie klatek. Producent użycza nieodpłatnie programu do rejestracji wideo o nazwie ASICAP. Transmisja strumienia obrazu bezpośrednio kablem do USB 2.0 laptopa.
Wybrałem rozdzielczość 640x480 oraz czas naświetlania 0.02s (20 ms). Czułość kamery jest przy tych nastawach porównywalna do Wateca 910, ale przy wyraźnie mniejszym poziomie szumów.
Zarejestrowałem dwa zakrycia przy użyciu w/w kamery i tuby optycznej Virtuoso 90/1250 mm z reduktorem ogniskowej 0.5X (ważne z uwagi na mały chip kamery!):
1. Gwiazda 95361 (8.0, podwójna 8.9/8.9, sep. 0.10")
Moment efemerydalny Occulta: 20:12:01.2 UT
Moment zarejestrowany: 20:12:00.94 UT
Podwójności nie zauważyłem - gwiazda słaba przy świetle popielatym.

2. Gwiazdy 68 Ori=R 940 (5.8 mag., podwójna, sep. 0.10" - tyle tylko podaje efemeryda)
Moment efemerydalny Occulta: 20:16:38.2 UT
Moment zarejestrowany: 20:16:37.93 UT - pierwszy składnik, 20:16:38.00 UT - drugi składnik.
Dokładność klatek - 0.02 s.

Krzywa blasku w załączeniu - wyraźnie widać zakrycia obu składników.
Więcej o tej kamerze na konferencji SOPIZ.

Załączniki:
2018.04.20_2_opis.jpg
2018.04.20_2_opis.jpg [ 44.59 KiB | Przeglądany 537 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Świetnie! Ja używam kamery ZWO ASI178MM-c. Kilka uwag, na które warto zwrócić uwagę:
- Przy wolnym przesyłaniu danych, odczytywanie klatki może zająć spory ułamek sekundy. Na przykład, u siebie na maksymalnej rozdzielczości, najpierw czytana jest góra i paskami idzie w dół. Przy najbardziej wymagających ustawieniach, różnica górnej i dolnej części obrazu może wynosić nawet do pół sekundy! Jeśli jednak udaje Ci się nagrywać na 50 FPS, to z pewnością różnica jest już bardzo minimalna.
- Polecam korzystać z oprogramowania SharpCap. Tam, po ustawieniu timestamp'a, po lewej górnej stronie pojawi się aktualna godzina wykonania klatki. Warto wiedzieć, że pokazuje ona końcowy czas ekspozycji. Do takiej precyzji musielibyśmy odjąć połowę czasu ekspozycji, aby obejmowało środek.
- SharpCap w wersji 3.0 (nie 3.1!) umożliwia ustawienie takich parametrów (wizualnych, nie zapisuje ich!), które pozwalają na maksymalne uwidocznienie gwiazd. To jest doskonałe, aby poszukać jakąś interesującą nas gwiazdę. Wygląda to następująco: https://www.youtube.com/watch?v=etFCR_CJ6fE
- Kamerki ZWO w mikrorozdzielczości (dosłownie, np. 120x36 pikseli) mają bardzo wysoki FPS, który można eksperymentalnie wykorzystać do różnych zakryć. Przykład z Aldebaranem: https://www.youtube.com/watch?v=XOK3RirmVcM
- Moje testy na dokładności czasu opierają się tylko i wyłącznie na różnicach podawanych przez program Time The Sat (z GPSa sygnał do tableta). Okazało się, że dokładność jest zaskakująco dobra, bowiem wyniki są porównywalne. Jednak rzeczywiste różnice należałoby sprawdzić, nagrywając obiektywem inserter czasu (choćby zegarek radiowy), aby pokazał różnice czasowe. Dasz radę to wykonać (nie mam takiego)?

Można wtedy sprawdzić jak to będzie różniło się w kolejnych sesjach (np. po ręcznej aktualizacji czasu z internetu). Dokładność będzie wyznaczona przez odchyłki w stosunku do wartości rzeczywistej. Z kolei opóźnienie, to o ile średnia wszystkich pomiarów odchyla się od wartości rzeczywistej (np. 0.03s, 0.07s, -0.01s, 0.05s, 0.06s da nam średnią 0.04s, czyli takie byłoby opóźnienie - oczywiście wymagane jest 20+ pomiarów dla dokładniejszej oceny).

Z chęcią dowiem się więcej o testach kamery CMOS, bowiem nie planuję wykorzystywać innych kamer do zjawisk zakryciowych. A rozmowa o kwestii dokładności służby czasu jest wielokrotnie podejmowana przy pisaniu o jakiejkolwiek przeprowadzonej przeze mnie obserwacji zakryciowej.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Dzięki za te cenne uwagi. Faktycznie, chyba nakłada się kilka czynników na ostateczny wynik.
Dziś nagrałem sygnały równolegle z IOTA VTI i kamery ZWO, wszakże korzystając z jej firmowego programu ASICAP, przy czasie naświetlania klatek 33 ms. W takim przypadku obraz jest płynny, stempel wyświetla migające cyferki bez zahamowań, na nagraniu pojawiają się one także w sposób ciągły.
Ale wyniki są raczej dołujące - ZWO wraz z jej stemplem spóźnia się 0.4-0.8s (!) - widać to nawet gołym okiem, przy czym ta różnica zmniejsza się wraz z upływem czasu (?!) (przez około godzinę testu, przy czym synchronizacja z serwerem czasu windows była dość częsta w tym czasie !). Ale gdy zsynchronizowałem zegar laptopa z serwerem amerykańskiego urzędu jakości NIST (tylko taki mam na liście oprócz serwera windows), opóźnienie wyniosło 0.45 s i było stabilne. Ten serwer jednak czasem bywa niedostępny - wyskakuje błąd przekroczenia czasu nawiązywania kontaktu. Trzeba badać dalej i to w różnych konfiguracjach, wysłałem też zapytanie do IOTA, czy mają takie doświadczenia, zobaczymy.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Czas środkowoeuropejski letni