Dzisiaj jest 18 lipca 2019, 04:56

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Relacja z negatywnej obserwacji zakrycia brzegowego gwiazdy 8.5 mag: http://www.sopiz.ptma.pl/zakrycie-brzegowe-gwiazdy-sao79148-16-lutego-2019/

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Witam, otóż jako zawodowy radiowiec muszę odradzić wszystkim stosowanie służby czasu opartej na odbiorze sygnałów DCF. Fale długie, a tym przypadku bardzo długie są bardziej narażone na wszelkie zakłócenia elektroniczne zgodnie z zasadą, że im krótsza fala tym mnie narażona na takie zakłócenia czy też nawet zakłócenia burzowe.
A co się zmieniło od dawnych czasów gdzie DCF wystarczał ? Otóż generalnie przybyło więcej źródeł zakłóceń zgodnie
z postępem. Mamy pełno różnych urządzeń pracujących na falach radiowych, tło "eteru" jest mocniej zaszumione.
Ale generalną zgrozą są powszechnie już stosowane zasilacze urządzeń beztransformatorowych czyli tzw. zasilacze impulsowe.
Są to przetwornice siejące szum elektroniczny większy lub mniejszy. Jest to zależne od producenta na ile starał się wykonać
zasilacz spełniający normy anty-zakłóceniowe.
Na fale DCF mogą działać nawet żarówki energooszczędne i tak bywa np. u mnie w domu. Bywa, że DCF dociera do mojego
odbiornika nieco słabiej co widać od razu po obracaniu urządzenia. Jak jest mocny sygnał to nawet boczne ułożenie anteny nie psuje odbioru. Ale jeśli jest słabszy i odbieram sygnał dobrze tylko z ustawieniem odpowiednim na zachód, to wieczorem zapalenie oświetlenia energooszczędnego zupełnie uniemożliwia odbiór.
Oczywiście na wyższe częstotliwości (czyli krótsze fale) to nie wpływa i już na falach średnich czy krótkich w mojej domowej radiostacji nie widać wpływu żarówek.
Zasilacze impulsowe bez problemu pogarszają odbiór nawet fal krótkich. A one są obecnie wszędzie bo mimo dużej mocy są małe i praktyczne. CO zatem? ano trzeba przejść na odbiór GPS.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Czas środkowoeuropejski letni