Dzisiaj jest 05 sierpnia 2021, 03:48

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Poznań
Wczoraj tj. 21 maja w Izdebnie na mojej posesji, doszło do bardzo ważnego spotkania, nie tylko dla polskiej astronomii, czy samego poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ale przede wszystkim dla tej okolicy.

To spotkanie z Robertem Twarogalem Prezesem PTMA o/Poznań, planowaliśmy już od dłuższego czasu, jak tylko pomysł o budowie obserwatorium stał się realny do zrealizowania.
W końcu się udało. Moje zaproszenie przyjął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków Pan Dr. Arkadiusz Świderski. Dotarli też Łukasz Wojtyniak oraz Adam Tomaszewski nasi przyjaciele z POA (Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne) członkowie zarządu PTMA naszego oddziału w jednej osobie.
W spotkaniu uczestniczył też Stanisław Weber z Małżonką, którzy od lat, prowadzą gospodarstwo agroturystyczne o wymownej nazwie ''Orion'' w Lutomiu.
Zaprosiłem też Redaktora Naczelnego Tygodnia Międzychodzko Sierakowskiego Krzysztofa Sobkowskiego, aby uczestniczył w rozmowach, których myślą przewodnią była budowa obserwatorium astronomicznego w Izdebnie.
Prawie cały czas towarzyszyły nam moje dziewczyny, czyli Kamila i nasza dwuletnia córcia Marysia.
Sołtys Izdebna, Pani Krystyna Araszkiewicz, powitała gości, po krótkiej rozmowie wróciła do domu, nie mogła być z nami tego dnia z przyczyn zdrowotnych.

Podczas tego nieoficjalnego spotkania, w pogodnej i miłej atmosferze, wszystkie zainteresowane strony porozumiały się co do lokalizacji obserwatorium w Izdebnie, jego budowy oraz o wzajemnych działaniach w tym kierunku.
Nasz poznański oddział PTMA, zdeklarował się do czynnej edukacji młodzieży, dzieci oraz wszystkich chętnych, pod kierunkiem astronomii amatorskiej w budynku obserwatorium jakie ma powstać być może w niedalekiej przyszłości.
Wstępnie też poruszono temat wyposażenia placówki, oraz o tym, jakie mogą być prowadzone tutaj badania. W jednym i drugim przypadku, możliwości są naprawdę wielkie.

Wiadomo też obserwatorium powstanie przy pomocy uzyskania funduszy z UE, przez wsparcie Miasta i Gminy Sieraków, oraz Zarządu Głównego PTMA, który pomoże ''uzbroić'' obserwatorium w teleskop.

Teraz razem z Robertem Twarogalem, cierpliwie czekamy na udostępnienie gruntu pod budynek.

Zebrani, mieli też okazję spoglądać na niebo przez mojego TRIPLETa, średnica zwierciadła 20 cm, oraz przez teleskop Newtonowski Capella 41 Roberta, jest to największy teleskop tego rodzaju w Wielkopolsce, który stał na moim skromnym, małym placyku.
Robert Twarogal, był drugiem prezesem PTMA, który na nim gościł. Pierwszy dotarł tu Janusz Wiland prezes PTMA o/ Warszawa.

Spotkanie odbyło się na luzie, każdy mógł porozmawiać z każdym,wymienić się spostrzeżeniami i uwagami. Taka luźna, towarzyska forma spotkania, sprzyjała dyskusją pod niebem Izdebna.

Reasumując PTMA Poznań działa i kuje żelazo póki gorące.

Ja ze swej strony, bardzo dziękuję Wszystkim za przybycie oraz za spędzone wspólnie chwile.
Do następnego razu.

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: PTMA Warszawa
Tak trzymać. Dobra robota.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Poznań
Nie dodaję kolejnego wątku, ponieważ ten ma swoją kontynuację.
W dzisiejszym numerze Głosu Wielkopolskiego, ukazał się artykuł spod pióra dziennikarza tegoż czasopisma Krzysztofa Sobkowskiego oraz redaktora naczelnego naszego lokalnego Tygodnia Międzychodzko- Sierakowskiego, w którym podejrzewam, że w przyszłą środę ukaże się publikacja na ten temat, jak obiecał redaktor Sobkowski.

Ko nie może nabyć gazety, zapraszam do lektury skanu, którego otrzymałem od naszego Prezesa Zarządu PTMA Roberta Twarogala, za co dziękuję.

Załączniki:
Komentarz: źródła:Głos Wielkopolski
izdebno.jpg
izdebno.jpg [ 1.02 MiB | Przeglądany 5994 razy ]

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: PTMA Warszawa
Kapitalna sprawa. Oby tak dalej. Może inne Oddziały tez spróbują taką inicjatywę na swoim terenie.

To co pisze Tomasz jest prawdą...Pan Burmistrz dr Arkadiusz Świderski jest człowiekiem konkretnym i dośćć dalekowzrocznym, bo dostrzega w powstawaniu takich inicjatyw szanse dla swej gminy. Nie zamierzamy więc zawieść oczekiwań Pana Burmistrza
Generalnie jesteśmy umówieni w środę o godz. 18.00 będziemy wybierać teren (działkę) pod lokalizację naszej bazy. To jest bardzo konkretna decyzja, która będzie rzutowała dosłownie na całokształt tego co będzie się działo w Oddziale. Wiec apeluje do Członków i Zarządu Oddziału jeśli macie chwilkę czasu wpadnijcie do Izdebna na godzinkę lub dwie to jest rozmowa niezwykłej wagi, nie dajmy naszym kolegom podejmować decyzji z nas...będzie się liczyć każda opinia!

Pan Burmistrz zaproponował nam długoterminowe użyczenie ok 10 lat, na które oczywiście się nie zgodzę. Grunt musi być nam przekazany ...bo zostawiamy tam "infrastrukturę pokoleniową".

Również Jacek Pala przesłał mi wstępną wycenę oraz projekt. Był czas, że karmiłem się myślą że można wybudować taki obiekt tanim kosztem ...nadzieje okazały się złudne

Jeśli ma być to obiekt, który przez długie lata ma służyć mieszkańcom naszego regionu nie może być to byle buda z płyty paździerzowej.
Ja myślę raczej o tym!

Załącznik:
obs.jpg
obs.jpg [ 39.17 KiB | Przeglądany 5976 razy ]

Koszt oczywiście też nie będzie mały! Ale dlaczego nie mielibyśmy dać rady 8-)
To wizualizacja projektu Jacka...przyznam bardzo mi się podoba!

W sercu pod kopułą o śr. 3m stać będzie montaż RB100,( który otrzymamy od Radka Baranowskiego) z zakupionym 16" Newtonem (który z kolei mam nadzieję dofinansuje nam ZG PTMA ;) )

Załącznik:
rb.JPG
rb.JPG [ 160.63 KiB | Przeglądany 5976 razy ]

Musimy być w środę w Izdebnie!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Czas środkowoeuropejski letni